10. října 2016 2:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sledovali jsme on-line: Clintonová s Trumpem měli šanci zaujmout voliče v druhém duelu

Kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump. | foto: ČTK

ST. LOUIS/PRAHA Do amerických prezidentských voleb zbývá méně než měsíc. Od druhého přímého duelu dvojice hlavních kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa se čekalo, že může kartami zamíchat více než první. Republikánský kandidát Trump totiž musel reagovat na svůj zatím největší přešlap, zveřejněné video z roku 2005, na kterém se například vulgárně vyjadřuje o ženách.

Formát debaty, jejíž pořadatelství po newyorské Hofstraově univerzitě převzala Washingtonova univerzita v Saint Louis, se změnil. Debatu uváděli dva moderátoři zároveň, ptali se kromě nich také lidé z hlediště a kandidáti neznali tématické okruhy dopředu. O tom, jak přesně se debata lišila od té první, si můžete přečíst zde.

Ještě před týdnem se zdálo, že ve druhé debatě bude větší tlak ležet na bedrech kandidátky demokratů Clintonové. Ve světle viceprezidentské debaty, ze které podle amerických médií vyšel hůře demokrat Tim Kaine, se totiž mělo za to, že Clintonová bude muset napravovat reputaci svého tandemu.

Avšak od chvíle, kdy v pátek zevřejnil deník Washington Post video, na kterém se Donald Trump hanlivě a nevybíravě vyjadřuje o ženách, primárním tématem předvolebního boje se stala otázka, jestli je Trump správným kandidátem na prezidenta. Žehlit problém musel realitní magnát zejména proto, že nejde pouze o kritiku veřejnosti, ale obrací se proti němu i vysoce postavení straníci a známé osobnosti. Patří k nim šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, nebo třeba bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Obzvláště nepříjemné to pro Trumpa je i z toho důvodu, že jeho viceprezidentský kandidát Mike Pence mu připravil skvělou pozici v debatě s protikandidátem Kainem. Předvedl dokonce tak dobrý výkon, že podle mnohých členů republikánské strany bude skvělým kandidátem na prezidentský post v roce 2020. Podle webu PBS dokonce někteří začali volat po Penceově kandidatuře ještě letos.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!