Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na Slovensku zatkli 8 lidí podezřelých z vraždy Kuciaka. Včetně bývalého policisty

Svět

  7:08aktualizováno  13:51
BRATISLAVA - Slovenská elitní policie zatkla ve čtvrtek ráno na jihu země zřejmě osm osob podezřelých z únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, informoval slovenský list Denník N s odvoláním na zdroj z prostředí orgánů činných v trestním řízení. O zadržení podezřelých informuje s odkazem na policejní zdroj také deník SME. Slovenská policie na facebooku zatím pouze uvedla, že zadržela osoby podezřelé z násilné trestné činnosti.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. foto: Aktuality.sk

Momentálně probíhají domovní prohlídky a další procesní úkony,“ dodala policie s tím, že více upřesní, jakmile to bude možné. Později dodala, že zatím nebude poskytovat žádné bližší informace, aby neohrozila vyšetřování.

Slovenský premiér Peter Pellegrini na facebooku napsal, že zpráva o zadržení osob podezřelých z vraždy „dvou nevinných mladých“ lidí jej potěšila. Kuciaka ani jeho snoubenku Martinu Kušnírovou přímo nejmenoval. „Věřím, že se tento brutální čin podaří objasnit a (podaří se i) odhalit jeho motiv i objednavatele, aby (tento skutek) přestal rozdělovat naši společnost,“ napsal Pellegrini.

Důležité bude odhalit, kdo si vraždu Kuciaka objednal, říká česká novinářka Holcová

Také podle informací serveru Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, může zásah souviset s vraždou reportéra a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Podle Denníku N jsou mezi zadrženými patrně vykonavatel vraždy a osoby, které mu pomáhaly. 

Server Aktuality.sk tvrdí, že jedním ze zadržených má být Tomáš z Kolárova, který v minulosti pracoval jako policajní vyšetřovatel v Komárne.

Podle portálu pluska.sk bývalý policista, který v případu patří mezi podezřelé, kdysi pracoval i v bezpečnostní agentuře a věnoval se bojovému umění. List Sme napsal, že zmiňovaným by měl být muž jménem Tomáš Sz. Podle svého profilu na sociální síti muž absolvoval v polské bezpečnostní akademii ESA výcvik pro zájemce o práci v soukromých ochrankách. Na jedné z fotografií je spolu s kolegy zachycen se zbraní v ruce na lodi.

Slovenská policie pouze informovala, že zadržela osoby podezřelé z násilné trestné činnosti a později na sociální síti zveřejnila fotografie ze zásahu v jednom z rodinných domů. Jeho bezprostřední okolí policisté uzavřeli. Podle televize Joj policie uskutečnila razii také v dalším domě v Kolárovu, ve kterém bydlí bratranec zmiňovaného expolicisty. Ten byl prý rovněž zadržen.

Oba mladí lidé byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla usmrcena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Vyšetřování skončí, až se najdou ti, co si čin objednali

Slovenská policie i prokuratura jako důvod Kuciakovy vraždy již dříve označily jeho novinářskou práci. V nedokončeném článku reportér psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou sdělovacími prostředky spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

Zločin otřásl Slovenskem, vyvolal největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedl k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a k odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

„Vyšetřování bylo mimořádně intenzivní a je dobrou zprávou, že se podařilo identifikovat a zadržet osoby, které se pravděpodobně podílely na této úkladné vraždě na místě činu,“ uvedl podle Denníku N právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic. Zdůraznil ale, že zatím je to jen první fáze. „Vyšetřování může být úspěšně zakončeno, teprve až budou identifikováni a zadrženi a postavení před soud ti, kteří si tento hrozný čin objednali,“ dodal advokát.

Právník matky Kušnírové podle listu SME zatím nechtěl postup policie komentovat. Sama Zlatica Kušnírová deníku řekla, že nemá žádné bližší informace.

Kvůli vraždě Jana Kuciaka padla na Slovensku vláda

Zavraždění novináře Jána Kuciaka s partnerkou letos 21. února vyvolalo na Slovensku vlnu protestů, které vedly k politické krizi a k pádu vlády. Intenzivní vyšetřování, které pracuje od začátku s několika motivy, jež souvisejí s jeho prací reportéra, však ani po víc jak půl roce nevedlo k dopadení vraha. Dnes ráno policie zatkla osoby podezřelé z vraždy. Základní informace o kauze:

  • Investigativní reportér Ján Kuciak (27), který pracoval pro server Aktuality.sk, a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.
  • Média případ označila za první vraždu novináře v novodobých dějinách Slovenska. Text jeho posledního článku byl zveřejněn o půlnoci z 27. na 28. února. Více než rok připravovaný materiál pojednával o působení kalabrijské odnože italské zločinecké organizace 'Ndranghety na Slovensku a figuroval v něm podnikatel Antonino Vadala, podle autora s vazbami na vládnoucí stranu Směr.
  • Vražda vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu, kdy v ulicích měst byly desetitisíce lidí, 9. března celkem 120.000 lidí na mnoha shromážděních ve slovenských i dalších městech včetně Prahy či Brna protestovalo proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, proti propojení politiků a mafie a skandálům politiků. V Bratislavě se sešlo nejvíc lidí od sametové revoluce v roce 1989, další shromáždění následovalo 16. března.
  • Prezident Kiska vyzval na začátku března k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Již 28. února oznámil demisi slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Robert Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, podal demisi 12. března, premiér Fico nabídl demisi 14. března, podle ústavy to znamenalo pád celé vlády. Novým premiérem jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho a poté i členy kabinetu. Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech, ministrem vnitra se stal Tomáš Drucker. Ten 16. dubna podal demisi a 26. dubna ho nahradila Denisa Saková.
  • Policie pracuje od začátku vyšetřování s několika motivy, jež souvisejí s Kuciakovou prací. V nedokončeném článku psal podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, zejména s dotacemi a DPH, a také o jejich napojení na mafii.
  • Za vraždou může stát italská mafie ’Ndrangheta - kvůli tomu policie na začátku března zatkla sedm lidí - Italů podnikajících na východě Slovenska, po několikahodinových výsleších je ale bez obvinění propustila.
  • Kuciak rovněž připravoval text o albánské mafii. A nedávno vyšel jeho další článek, ve kterém figuruje drogový boss Silvio Aquino, působící v Belgii, před třemi roky zavražděný konkurenčním gangem. U Aquina vedla přímá stopa k jeho manželce Silvii Liškové, v duchu obvyklého scénáře, kdy zahraniční drogový boss, který má přes svoji partnerku napojení na slovenské prostředí, pere v podnikání na Slovensku zisky z pašování drog.
  • Slovenská prokuratura 21. září zveřejnila podobiznu muže, který se měl v době vraždy nacházet v blízkosti místa činu. A dnes ráno slovenská elitní policie zatkla osoby podezřelé z vraždy.
  • Postupem vyšetřování se zabývá i Evropský parlament - na Slovensko vyslal v září delegaci europoslanců. Ti po své dvoudenní misi uvedli, že u nich přetrvávají obavy z korupce a navzdory rezignaci Kaliňáka a Fica většina ministrů zůstala na svých postech a příliš se tak nezměnilo.
Autor: