Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenská sněmovna odmítla opoziční návrh na předčasné volby

Svět

  12:09
BRATISLAVA - Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání předčasných voleb, který předložila opozice po politické krizi vyvolané dosud neobjasněnou únorovou vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Předlohu nepodpořili poslanci koalice, která po rezignaci Roberta Fica z postu premiéra vytvořila novou vládu.

Prezident Kiska pověřil sestavením nové slovenské vlády dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho. foto: Reuters

Opoziční strany navrhovaly uspořádat předčasné parlamentní volby letos 8. září, tedy půl druhého roku před skončením stávajícího čtyřletého volebního období. Za nové volby několikrát demonstrovaly v ulicích slovenských měst tisíce lidí.

Slovenský parlament podpořil vyslání vojáků do operace NATO. Je to provokace, míní Kotleba

Vypsání předčasných voleb po vypuknutí politické krize původně požadovala i nejmenší koaliční strana Most-Híd. Po březnové demisi Fica se Most-Híd ale dohodl se zbylými dvěma koaličními stranami na vytvoření nové vlády. Novým premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini, v jehož kabinetu pokračuje většina ministrů předchozího kabinetu. Fico se následně vrátil do parlamentu jako poslanec, jímž se stal po posledních volbách v roce 2016. V době působení v čele kabinetu nemohl Fico podle ústavy mandát poslance vykonávat.

„Vláda Petera Pellegriniho dokazuje, že není vládou změny. Robert Fico byl sesazen z pozice premiéra, ale sám nás ujistil, že nikam neodchází. Tuto vládu neřídí veřejný zájem,“ řekla po hlasování sněmovny poslankyně nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Jana Kiššová, která byla jedním z navrhovatelů zákona o zkrácení stávajícího volebního období.

Po vraždě Kuciaka výrazněji klesla obliba Směru-SD, který ale zůstal nejpopulárnější politickou stranou v zemi. Z propadu Směru-SD podle průzkumů veřejného mínění opoziční parlamentní strany nevytěžily.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat