22. května 2018 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenská sněmovna odmítla opoziční návrh na předčasné volby

Prezident Kiska pověřil sestavením nové slovenské vlády dosavadního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Kiska pověřil sestavením nové slovenské vlády dosavadního... | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání předčasných voleb, který předložila opozice po politické krizi vyvolané dosud neobjasněnou únorovou vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Předlohu nepodpořili poslanci koalice, která po rezignaci Roberta Fica z postu premiéra vytvořila novou vládu.

Opoziční strany navrhovaly uspořádat předčasné parlamentní volby letos 8. září, tedy půl druhého roku před skončením stávajícího čtyřletého volebního období. Za nové volby několikrát demonstrovaly v ulicích slovenských měst tisíce lidí.

Vypsání předčasných voleb po vypuknutí politické krize původně požadovala i nejmenší koaliční strana Most-Híd. Po březnové demisi Fica se Most-Híd ale dohodl se zbylými dvěma koaličními stranami na vytvoření nové vlády. Novým premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini, v jehož kabinetu pokračuje většina ministrů předchozího kabinetu. Fico se následně vrátil do parlamentu jako poslanec, jímž se stal po posledních volbách v roce 2016. V době působení v čele kabinetu nemohl Fico podle ústavy mandát poslance vykonávat.

„Vláda Petera Pellegriniho dokazuje, že není vládou změny. Robert Fico byl sesazen z pozice premiéra, ale sám nás ujistil, že nikam neodchází. Tuto vládu neřídí veřejný zájem,“ řekla po hlasování sněmovny poslankyně nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Jana Kiššová, která byla jedním z navrhovatelů zákona o zkrácení stávajícího volebního období.

Po vraždě Kuciaka výrazněji klesla obliba Směru-SD, který ale zůstal nejpopulárnější politickou stranou v zemi. Z propadu Směru-SD podle průzkumů veřejného mínění opoziční parlamentní strany nevytěžily.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!