Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenské 'Ivánku, kamaráde...' si utahuje z odposlechů novinářů

Svět

  14:30
BRATISLAVA - Kauza odposlechů novinářů slovenského deníku Pravda vojenskou kontrarozvědkou se začíná obracet proti samotným novinářům. A také vůči opozičnímu Smeru, který na počátku na selhání ministra obrany z koaliční Svobody a Solidarity Lubomíra Galka získával volební body.

Pavel Graus hraje Roberta Kaliňáka ve zinscenovaných přepisech odposloucháváných slovenských novinářů foto: SME.sk

Odposlechy, jejichž text neznámý anonym umístil na web, vedle zájmu vojenské kontrarozvědky o novináře pracující na kauzách týkajících se armády, ukazují, jak velký vliv má v oficiálně nezávislém deníku Pravda strana Smer a její nejvyšší funkcionáři, včetně dnes už bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

„Vandi, ale vždyť jsme se dohodli, že budeš můj komunikační kanál k Noře, takže jdi Noře říct moje stanovisko. A že si fakt přeji, abych jí nemusel volat,“ nařizoval Kaliňák redaktorce Pravdy Vandě Vavrové, jak má psát o rychlé jízdě ministra Galka.

ČTĚTE TAKÉ:

„Rád bych viděl ty čtyři titulky, bejby,“ říká mimo jiné Kaliňák. Nora je křestní jméno Nory Sliškové, šéfredaktorky Pravdy. Ta se za svoji redaktorku postavila a vliv Kaliňáka na výrobu novin popřela.

„Je směšné, co si pan Kaliňák povídá a co si myslí, může se jenom stydět. Mohu vás ubezpečit, že Vanda není žádná spojka,“ uvádí Slišková.

Jak Kaliňák telefonoval novinářce

Slovenští novináři a humoristé Samo Trnka s Pavlem Grausem se inspirovali českým představením Ivánku, kamaráde... a zinscenovali pro server SME.sk přepisy z odposlechů novinářky deníku Pravda Vandy Vavrové se slovenským exministrem vnitra Robertem Kaliňákem.

Pro lepší orientaci připojili k videu i vysvětlivky:

 • Vanda (hraje Samo Trnka) – Vanda Vavrová, odposlouchávaná redaktorka Pravdy, bývalá parazitoložka.
 • Kali (hraje Pavel Graus) – Robert Kaliňák, místopředseda strany Smer-SD, exministr vnitra. Kvůli odposlechům podal žalobu na ministra vnitra Lubomíra Galka.
 • Redaktor (hraje Pavel Graus) – Peter Kováč, odposlouchaný redaktor Pravdy.
 • Paťa – Patrícia Poprocká, vedoucí oddělení domácích událostí deníku Pravda.
 • Nora – Nora Slišková, šéfredaktorka deníku Pravda.
 • Jaro  – Jaroslav Baška, člen strany Smer-SD, exministr obrany.
 • OTS-ka – originálna textová služba (oficiální služba tiskových agentur, kterým zaplatíte, aby zveřejnila vaši zprávu)
Autoři: ,