17. října 2018 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenské ministerstvo zahraničí bylo cílem kybernetického útoku, řekl Pellegrini. Vládní síť čeká kontrola

Slovenský premiér Pellegrini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Pellegrini. | foto: Reuters

Bratislava Počítačová síť slovenského ministerstva zahraničí se stala terčem kybernetického útoku ze zahraničí, který odhalilo slovenské vojenské zpravodajství. Novinářům to ve středu řekl premiér Peter Pellegrini, případem se zabývala bezpečnostní rada státu. Zatím není známo, k jakým dokumentům se útočníci mohli dostat, Bratislava následně prověří zabezpečení celé vládní internetové sítě.

„Slovenská republika se po České republice, Německu a Británii stala dalším cílem sofistikované kybernetické špionáže,“ řekl Pellegrini.

Vojenští zpravodajci po analýze počítačů zjistili, že šlo o škodlivý kód, který umožňuje útočníkům přístup k dokumentům na počítačích ministerstva zahraničí. Počítačový špionážní útok odhalilo vojenské zpravodajství na základě nestandardního chování počítačů.

Slovenský premiér neuvedl, ze které země byl počítačový útok veden a kdo za ním mohl stát. „Jde o nadnárodní sofistikovanou špionážní organizaci, která je schopna pronikat do informačních systému států,“ řekl Pellegrini. Slovenské úřady podle něj o útoku věděly již „nějakou dobu“ a průběžně přijímaly protiopatření.

Rozsáhlým počítačovým špionážním útokům z Ruska čelilo předloni Česko. Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě uvedla, že nejaktivnější byla kampaň APT28/Sofacy zaměřená na rozmanité oblasti od diplomacie a vojenství, přes vědu a výzkum, až k akademické sféře.

ČTK
S. Trolljegeren #MeeToo ...po slovensky... 16:31 17.10.2018
J. Nový To jsou ty vaše internety! 11:48 17.10.2018

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!