Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko je bez vlády, Radičová padla při hlasování o eurovalu

Iveta Radičová na tiskové konferenci po neúspěšném hlasování o důvěře její vládě. Vlevo předseda KDH Ján Figeľ, vpravo šéf Most-Híd Béla Bugár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iveta Radičová na tiskové konferenci po neúspěšném hlasování o důvěře její vládě. Vlevo předseda KDH Ján Figeľ, vpravo šéf Most-Híd Béla Bugár | foto: Reuters

BRATISLAVA Vláda slovenské premiérky Ivety Radičové nepřežila hlasování o důvěře, s níž spojila schválení dokumentu o navýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny. Jednání se protáhlo až pozdě do noci.

"Koaliční partner SaS vyslovil nedůvěru vládě. Tak se ptám, čeho tím dosáhli?" povzdechla si premiérka po hlasování. "To chceme vážně říci, že 16 parlamentů jednotlivých států jsou hlupáci?"

Více o slovenském hlasování

Vládní návrh nakonec ve 150členné sněmovně podpořilo jen 55 poslanců, potřebných bylo 76 hlasů. Kromě poslanců SaS pro zvýšení pravomocí EFSF nehlasovalo i několik dalších koaličních poslanců; vládní tábor se ve sněmovně dosud opíral o 79 zákonodárců.

Slovensko tak jako jediná země eurozóny neschválila navýšení pravomocí záchranného fondu EFSF. Změny ve fungování EFSF podle očekávání nepodpořili poslanci druhé nejsilnější vládní strany Svoboda a solidarita (SaS), jež odmítá pomoc silně zadluženým evropským státům. Richard Sulík po hlasovaní prohlásil, že jeho strana SaS zachránila evropským daňovým poplatníkům 350 miliard eur, které by jinak šly na záchranu soukromých bank.

Fico čeká na pozvánku do vlády

Dosluhující slovenská vládní koalice bude jednat s opozičním levicovým Směrem-SD o podpoře eurovalu v chystaném opakovaném hlasování sněmovny.

"Budeme se snažit co nejrychleji zajistit podporu eurovalu (záchrannému fondu eurozóny)," oznámil šéf jedné ze čtyř vládních stran Most-Híd Béla Bugár. Jednání se Směrem-SD, které se očekávají už ve středu, za trojici stran SDKU-DS, KDH a Most-Híd povede lídr nejsilnější vládní strany SDKU-DS Mikuláš Dzurinda. Někdejší dvojnásobný premiér zastává v odstupující vládě post ministra zahraničí.

Předseda levicového Směru-SD a rovněž bývalý premiér Robert Fico po hlasování parlamentu zopakoval, že země by měla podpořit navýšení pravomocí EFSF. "Slovensko se k eurovalu musí přihlásit," řekl Fico novinářům.

Jeho strana v prvním hlasování dokument nepodpořila a odůvodňovala to chybějící shodou uvnitř vládních stran. Expremiér uvedl, že čeká na pozvánku z vládního tábora.

Vládu položil Sulík

Koalice čtyř stran pravého středu se kvůli rebelujícím liberálům Richarda Sulíka (SaS) několik týdnů nedokázala dohodnout na podpoře dokumentu, jehož platnost si vyžaduje souhlas všech 17 zemí Evropské měnové unie. Poslední pokus o dohodu zkrachoval v úterý dopoledne, následná zdlohavá rozprava v parlamentu už krach kabinetu neodvrátila.

Více o odcházející premiérce

Očekává se, že parlament se v příštích dnech znovu pokusí schválit navýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny. Předtím by se ale měla uskutečnit schůzka parlamentních stran. Dokument totiž v principu neodmítá opoziční Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, který už dopředu vybídl koalici k jednání.

Premiérka Iveta Radičová a šéf křesťanských demokratů Jan Figeľ (vlevo) poslouchají Richarda Sulíka, předsedu liberální strany Sloboda a Solidarita (SaS), která stojí za pádem vlády.

Premiérka Iveta Radičová a šéf křesťanských demokratů Jan Figeľ (vlevo) poslouchají Richarda Sulíka, předsedu liberální strany Sloboda a Solidarita (SaS), která stojí za pádem vlády.

Strana dříve uvedla, že záchranný fond v opakovaném hlasování podpoří výměnou za vypsaní předčasných voleb nebo rekonstrukci vlády. Fico před zahájením schůze sněmovny ale tvrdil, že do rekonstruované vlády jeho seskupení vstupovat nechce.

Šéf rebelujících liberálů Richard Sulík

Šéf rebelujících liberálů Richard Sulík

Další vývoj bude záviset také na prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, jenž musí vládu podle ústavy odvolat. Ministři a premiérka ale zůstanou v úžadu až do jmenování nového kabinetu. Gašparovič je v současnosti na oficiální návštěvě asijských států.


Vyslovení nedůvěry slovenské vládě automaticky neznamená vypsání předčasných voleb. Některé z parlamentních stran se mohou pokusit o vytvoření nové vlády s většinovou podporu ve sněmovně nebo ústavním zákonem schválit předčasné volby. Takový scénář se v zemi naposledy odehrál v roce 2006, kdy celé funkční období nevydržela v úřadu druhá vláda málo oblíbeného premiéra Mikuláše Dzurindy.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.