Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zapsali se svou krví do dějin.‘ Slovensko si připomíná dvouleté výročí vraždy novináře Kuciaka

Rodiče zavražděného Jána Kuciaka se zúčastnili vzpomínkové akce v Bratislavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodiče zavražděného Jána Kuciaka se zúčastnili vzpomínkové akce v Bratislavě. | foto: Reuters

Bratislava Obyvatelé Slovenska, politici i diplomaté si v pátek připomínají druhé výročí vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která v roce 2018 vyústila v politickou krizi a v odchod sociálnědemokratického premiéra Roberta Fica z čela vlády. Na shromáždění v centru Bratislavy, které svolala opozice, vystoupili i rodiče zavražděné dvojice.

Kuciakův otec vybídl Slováky k účasti na parlamentních volbách 29. února. V případu Kuciakovy vraždy policie obvinila pět lidí, dva z nich, včetně střelce, vinu u soudu přiznali.

Na vzpomínkové shromáždění za zavražděného novináře Kuciaka dorazily do Bratislavy tisíce lidí. Akce v Bratislavě a v dalších městech svolali aktivisté.

Vzpomínka na Jána a Martinu v Bratislavě.

Vzpomínka na Jána a Martinu v Bratislavě.

Lidé se sešli na Náměstí svobody v centru Bratislavy 21. února 2020 v den...

Lidé se sešli na Náměstí svobody v centru Bratislavy 21. února 2020 v den druhého výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

„Chtěl bych požádat o jedno, abyste se zúčastnili voleb a rozhodovali se srdcem a hlavou. Každý hlas je platný,“ řekl z pódia Kuciakův otec Jozef. Sám dříve prohlásil, že v minulosti volil Ficovu stranu Směr-SD, protože se cítil být sociálním demokratem a věřil jejich „blábolům“.

Premiér a volební lídr Směru-SD Peter Pellegrini vyjádřil lítost nad tím, že...
Lidé v Bratislavě ze svíček tvoří srdce pro zavražděného Jána Kuciaka a Martinu...

„Zapsali se svou krví do slovenských dějin. Ať se už nikomu nestane to, co jim,“ přimněla dvojnásobnou vraždu chvějícím se hlasem matka Kušnírové na shromáždění na Náměstí Slovenského národního povstání (SNP) v centru Bratislavy. Na stejném místě se před dvěma roky po oznámení násilné smrti mladé dvojice konaly mohutné protivládní demonstrace.

Rodiče Kuciaka a Kušnírové pak spolu s tisícovkami lidí přišli také na další vzpomínkovou akci, kterou u úřadu vlády zorganizovala občanská iniciativa Za slušné Slovensko. Ta po Kuciakově vraždě stála za mohutnými protivládními demonstracemi a u příležitosti druhého výročí vraždy novináře a jeho snoubenky zorganizovala v desítkách měst vzpomínková shromáždění. Účast například v Bratislavě ale byla nižší než během demonstrací krátce po vraždě. 

Na twitterových účtech se k pátečnímu výročí vyjádřilo spoustu politiků, mezi nimi i Miroslav Lajčák, ministr zahraničních věcí, který vyzval k tomu, aby se toho dělalo více pro bezpečnost novinářů.

„Psal (Kuciak) o pravdě za nás všechny, a to ho stálo život. Nikdy nesmíme dopustit, aby se něco podobného opakovalo,“ řekla jedna z moderátorek shromáždění Karolína Farská.

Dříve během dne si na bratislavském Náměstí SNP připomenuli výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové také diplomaté včetně českého velvyslance na Slovensku Tomáše Tuhého.

Lidé se sešli 21. února 2020 i na Václavském náměstí v Praze, aby uctili druhé výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Lidé se sešli i na Václavském náměstí v Praze.

Lidé se sešli i na Václavském náměstí v Praze.

Lidé se sešli i na Václavském náměstí v Praze.

Lidé se sešli i na Václavském náměstí v Praze.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila památku zavražděných u jejich domu ve Velké Mači nedaleko Trnavy, kde je vrah zastřelil. „Mladí lidé, kteří plánovali svatbu a společný život, zemřeli rukou vraha, který chtěl umlčet pravdu. Pokud si objednavatelé vraždy mysleli, že smrt odradí ostatní novináře v odhalování celospolečenských kauz, připočítali se. Co nestihl dokončit Ján Kuciak, dokončí jiní,“ napsala na sociální síti Čaputová. Dříve v tomto týdnu přijala v prezidentském úřadu investigativní novináře a také organizátory vzpomínkových shromáždění.

Premiér a volební lídr Směru-SD Peter Pellegrini vyjádřil lítost nad tím, že zmíněná vražda je podle jeho slov politicky zneužívána.

„Změnilo se mnoho, protože vražda byla hrubým způsobem zneužita pro politické cíle. Pokud by nebyla vražda, tak nyní zde stojím před vámi jako předseda vlády s podporou 30 procent,“ řekl expremiér Fico, kterého ve funkci ministerského předsedy po Kuciakově vraždě vystřídal právě Pellegrini. Popularita Směru-SD dlouhodobě klesá a pohybuje se kolem 17 procent.

Z objednání vraždy Kuciaka prokuratura obžalovala podnikatele Mariana Kočnera, o jehož kontroverzních aktivitách novinář psal. Kočner, který měl podle vyšetřovatelů kontakty na politiky, soudce či prokurátory, vinu popřel.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...