Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nová dohoda o vině a trestu: zprostředkovatel Kuciakovy vraždy půjde na 15 let do vězení

Svět

  10:16aktualizováno  14:08
Pezinok (Slovensko) - Zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka si odpyká ve vězení 15 let. Vyplývá to z nové dohody o vině a trestu, kterou během pondělního soudního líčení obviněný Zoltán Andruskó uzavřel výměnou za doznání s prokurátorem a kterou následně schválil soud.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. foto: FSV UK

K původnímu návrhu dohody s trestem deseti let měl totiž dopoledne soud výhrady, a dal proto prokurátorovi a obviněnému čas na její změnu.

Slovenský soud přijal obžalobu na čtyři obviněné v případu vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky

Andruskó je prvním pravomocně odsouzeným za Kuciakovu vraždu, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Začátek hlavního soudního líčení s dalšími čtyřmi obžalovanými ve zmíněném případu je naplánován na leden příštího roku.

Dvaačtyřicetiletý Andruskó, kterému hrozil trest 25 let vězení až doživotí, při vyšetřování zmíněné dvojnásobné vraždy spolupracoval s policií. I díky tomu mu byl trest mimořádně snížen. Běžná dohoda s prokurátorem totiž umožňuje snížit trest obviněnému nanejvýše o jednu třetinu pod dolní hranicí trestní sazby, kterou pro daný delikt stanovuje zákon. To by pro Andruskóa znamenalo nejnižší trest vězení 16 let a osm měsíců.

Spravedlnost pro společnost

Rozhodování soudu o dohodě o vině a trestu se protáhlo kvůli tomu, že původně navrhovaný desetiletý trest vězení pro Andruskóa označila předsedkyně senátu Pamela Záleská za nízký. „Soud zastává názor, že (původní) dohoda v předloženém znění je spravedlivá jen pro obviněného. Obviněný Zoltán Andruskó zobchodoval lidský život, tedy prodal hodnotu, kterou trestní zákon vysoce chrání. Následně obviněný zobchodoval i trest,“ řekla Záleská a dodala, že žádný trest nemůže napravit způsobenou smrt.

Vrahem Kuciaka byl podle prokuratury patrně bývalý voják Marček. K vraždě se přiznal

Proti použití institutu mimořádného snížení trestu pro Andruskóa soud nic nenamítal, desetiletý trest ale označil za nízký. „Soud má svým rozhodnutím usilovat o spravedlnost nejen pro obviněného, ale pro všechny procesní strany, pro spravedlnost pro společnost, pro spravedlnost v právu,“ řekla Záleská.

Následně soud líčení na zhruba hodinu přerušil, aby umožnil Andruskóovi poradit se s jeho advokátkou o nových podmínkách dohody. Záleská ještě předtím řekla, že za spravedlivý by soud považoval trest ve výši 15 let. Tento přísnější trest Andruskó přijal.

Andruskóa do jednací místnosti dovedli z vazby ozbrojení a maskovaní příslušníci vězeňské a justiční stráže. Při příchodu k soudu měl Andruskó na hlavě kuklu. Soud nevyhověl jeho návrhu, aby z líčení byla vyloučena veřejnost.

Podle rodiny je 15 let málo

Navzdory zpřísnění trestu vězení na 15 z původně navrhovaných deseti let je soudem schválená dohoda o vině a trestu pro zprostředkovatele loňské vraždy novináře Jána Kuciaka výhodná. Novinářům to řekl prokurátor Vladimír Turan, který s obviněným Zoltánem Andruskóem kvůli výhradám soudu dohodl během dnešního líčení přísnější trest. Podle Andruskóovy advokátky byl její klient nesouhlasem soudu s původním návrhem dohody překvapen, nový trest ale přijal. Kuciakův bratr na sociální síti napsal, že i patnáct let ve vězení je velmi nízký trest.

„U zločinu úkladné vraždy zákon (v přísnější sazbě) předpokládá odnětí svobody na 25 let nebo na doživotí. Každý trest a ještě k tomu v takovéto zvláště medializované věci, který začíná nějakým číslem, je výhodný. On (Andruskó) byl odsouzen pod zákonnou trestní sazbu, kterou trestní zákon za běžných podmínek připouští,“ upozornil novináře Turan.

Podle něj prokuratura původně pro Andruskóa navrhovala desetiletý trest, neboť muž čelí stíhání také v dalších kauzách. Podle slovenských medií je Andruskó podezřelý v daňové kauze a také z přípravy vražd dvou elitních prokurátorů a advokáta Daniela Lipšice. „Vím, že ten (desetiletý) trest se jevil jako nepřiměřeně nízký. Bylo to všechno v rámci zákona. Nemohli jsme mu ukládat takový trest, který by nám poté znemožnil další spolupráci s ním,“ řekl Turan. Dodal, že jemu osobně se v minulosti jen jednou stalo, že soud neschválil návrh dohody o vině a trestu s obviněným v původně navrhované podobě.

Slováci museli odložit růžové brýle. Rok 2018 změnila vražda Kuciaka, řekl Kiska

Proti schválené dohodě o vině a trestu v Kuciakova případu se nelze odvolat. Prokuratura hodlá Andruskóa využít v lednu příštího roku jako svědka v soudním líčení s dalšími čtyřmi obžalovanými za vraždu Kuciaka a Kušnírové. Mezi obžalovanými jsou podle prokuratury také objednavatel Kuciakovy vraždy i vrah novináře a jeho přítelkyně. 

Rodiny Kuciaka ani Kušnírové se líčení s Andruskóem nezúčastnily.  Právní zástupce matky zastřelené Kušnírové Roman Kvasnica řekl, že pro rodiče zavražděného dítěte není dostatečný žádný trest. Za „milé překvapení“ označil postoj soudu, který původně navrhovaný trest pro Andruskóa označil za nespravedlivě nízký.  

Milionová odměna za vraždu

Podle vyšetřovatelů si Kuciakovu vraždu objednal Marian Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách investigativní reportér psal. Další z obviněných Alena Zsuzsová objednávku předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem. Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě ale přiznal Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič. Prokurátor řekl, že Zsuzsová slíbila Andruskóovi za zprostředkování vraždy odpuštění dluhu ve výši 20 000 eur (510 000 korun) a odměnu dalších 50 000 eur (1,28 milionu korun), z níž Andruskó vyplatil nájemné vrahy.

Kočner, Marček, Szabó a Zsuzsová před necelými dvěma týdny při předběžném projednání obžaloby u soudu ve zmíněném případu shodně odmítli možnost uzavřít s prokurátorem dohodu o vině a trestu. V líčení se zmíněnou čtveřicí by Andruskó měl vypovídat jako svědek.

Podle slovenského tisku jsou Andruskó, Marček, Szabó a Zsuzsová obviněni i z toho, že připravovali vraždy dvou elitních prokurátorů a také advokáta, bývalého ministra spravedlnosti a vnitra Daniela Lipšice.

Kuciak byl spolu se svou partnerkou zastřelen loni v únoru v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vražda vyvolala v zemi mohutné protivládní demonstrace a politickou krizi, která vyvrcholila v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!