11. října 2019 21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jeden z obviněných v kauze Kuciakova zavraždění požádal o dohodu

Svíčky a květiny na uctění památky Jána Kuciaka a jeho snoubenky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčky a květiny na uctění památky Jána Kuciaka a jeho snoubenky. | foto: Reuters

BRATISLAVA Jeden z pětice obviněných z loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, Zoltán Andruskó, požádal prokuraturu o dohodu o vině a trestu. V pátek to uvedla slovenská televize Joj.

Andruskó v případu figuruje jako údajný zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy, hrozí mu až doživotí. Od dopadení předpokládaných pachatelů ale spolupracuje s vyšetřovateli, kteří jeho kauzu nedávno vyčlenili jako samostatný případ.

„V nejbližších dnech se dá čekat, že prokurátor brzy začne konat a navrhne Andruskóovi dohodu,“ předpověděla televize Joj. Andruskó prý s policií spolupracuje i při dalších kauzách, jako je příprava vražd prokurátorů Maroše Žilinky a Petra Šufliarského či advokáta Daniela Lipšice. Andruskó prý pro vražedné komando koupil dva samopaly.

Obhájkyně Lívia Kňažiková Joj řekla, že se její klient v případu novinářovy vraždy ke skutku sám dobrovolně přiznal a že podle jejího názoru dohodě nic nebrání.

Televize odhadla, že soud případnou dohodu projedná na počátku příštího roku. V případě dalších čtyř obviněných, podnikatele Mariana Kočnera, Aleny Zsuzsové, Tomáše Szabóa a Miroslava Marčeka, se prokurátoři chystají podat žaloby koncem listopadu.

Z úkladné vraždy novináře a jeho snoubenky je obviněno pět lidí. Podle vyšetřovatelů si ji objednal Marian Kočner. Alena Zsuzsová objednávku předala organizátorovi a Zoltán Andruskó si na úkol najal bývalého vyšetřovatele a bývalého vojáka. Policie zprvu podezírala, že na dvojici střílel expolicista Tomáš Szabó, ale před několika měsíci se ke střelbě přiznal bývalý voják Miroslav Marček, který v původním obvinění figuroval jako zabijákův řidič.

Vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vyvolala v zemi politickou krizi a vedla k demisi premiéra Roberta Fica.

ČTK
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...