Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovenský soud poslal miliardáře Haščáka do vazby. V případě prokázání viny mu hrozí až 20 let vězení

Spolumajitel investiční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák. foto: ČTK

Bratislava/Pezinok - Soud na Slovensku v pátek večer poslal do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a z praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.
  21:22aktualizováno  22:48

Spolumajitel Penty Haščák se po úterním zadržení vzdal výkonných pozic ve skupině

Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti se skutkem zase vyjádřil šéf slovenské civilní tajné služby (SIS), ve které pracovali další dva obvinění v Haščákově kauze.

Jeden z nejbohatších Slováků Haščák je podezřelý v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zhruba 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou. 

Spolu s Haščákem čelí obvinění také bývalý ředitel kontrarozvědky SIS Ľubomír Arpáš, který je ve vazbě v jiném případu, a také Arpášova choť. Tu dnes soud poslal do vazby stejně jako Haščáka; soudkyně rozhodovala od rána a vyslechla také oba obviněné. Důvodem vazebního stíhaní je v obou případech podle soudu obava, že by mohli ovlivňovat svědky či jinak mařit vyšetřování.

Podle slovenských médií policie podezírá Arpáša z toho, že vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí, rovněž někdejší příslušníci SIS, založili společnost, která dostala od jedné firem pod kontrolou finančníka 194.000 eur (pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby. Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou.

Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS ale vyslovil její šéf Vladimír Pčolinský. „Co se týče prodeje té nahrávky - podle toho, jak jsem obeznámen s probíhajícími procesy při odposleších, tak si vůbec nejsem jist, že Arpáš měl přístup k zvukovému záznamu Gorila,“ řekl Pčolinský portálu Aktuality.sk.

Nahrávka o délce zhruba 39 hodin z odposlechů v aféře Gorila unikla na internet loni. V roce 2018 ji zajistila slovenská policie při domovních prohlídkách stíhaného podnikatele Mariana Kočnera.

Spolumajitel Penty Haščák u soudu popřel, že by od Kočnera věděl o chystané vraždě Kuciaka

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy. Podle dokumentů Penta výměnou za úplatky získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.

Na vyšetřování aféry Gorila dohlížel speciální prokurátor Dušan Kováčik, kterého policie letos v listopadu obvinila podle dostupných informací v jiných kauzách z korupce, zneužití pravomocí a dalších trestných činů a soud ho poslal do vazby. Například bývalý šéf vyšetřovacího týmu Gorila si v minulosti stěžoval, že Kováčik neschválil některé plánované úkony.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč