1. října 2014 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sme: Eurokomisařka Jourová? To je jako udělat kozla zahradníkem

Eurokomisařka Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Věra Jourová. | foto: Michal Šula, MAFRA

BRATISLAVA Svěřit české kandidátce do Evropské komise Věře Jourové portfolio týkající se spravedlnosti, ochrany spotřebitele i rovného postavení žen by znamenalo udělat kozla zahradníkem, napsal ve středu slovenský list Sme. Podle jeho názoru přitom nejmenším problém Jourové je, že na zmiňovaný post eurokomisařky nemá žádnou kvalifikaci.

"Kariéra ve straně ANO a tím ve službách jejího majitele Andreje Babiše by kohokoli měla automaticky vyloučit z jakékoli rozhodující funkce ve slušném, demokratickém veřejném životě a v právním státě," tvrdí deník.

Česká eurokomisařka Věra Jourová bude mít na starosti problematiku...

Česká eurokomisařka Věra Jourová bude mít na starosti problematiku...

Po bývalém italském premiérovi Silviu Berlusconim je podle komentátora nynější český ministr financí, miliardář a majitel skupiny Agrofert Babiš jedním z nejnápadnějších a nejjasnějších případů neustálého konfliktu zájmů, škodlivého propojení politiky s podnikáním a velmi nespravedlivé deformace ekonomického a politického prostředí v Babišův prospěch.

ČTĚTE TAKÉ:

List Sme kromě Jourové věnuje pozornost také maďarskému kandidátovi Tiboru Navracsicsovi na funkci eurokomisaře pro vzdělání, kulturu, mládež a občanství. "Má podstatný podíl na budování nedemokratického, autoritářského režimu panujícímu v Maďarsku," tvrdí deník. Navracsics podle něj patřil k nejbližším a nejservilnějším spolupracovníkům maďarského premiéra Viktora Orbána.

"Svěřením evropské budoucnosti jednomu z budovatelů orbánovského režimu nebo spravedlnosti Babišově prodloužené ruce by unie přišla o důvěryhodnost," poznamenává slovenský list. Právě Jourovou a Navracsicse zařadil deník mezi kandidáty, kteří by se neměli stát členy nové Evropské komise, "pokud máme komisi brát vážně jako představitele unie a strážce hodnot, které hlásí - od demokracie a svobody po férové podnikání a boj proti korupci."

Lidovky.cz, ČTK