Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za útokem na Schwarzenberga je xenofobie, píše Sme

Václav Klaus mladší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRATISLAVA Útok Václava Klause mladšího na nečeský původ prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga nemusí být obyčejným hulvátstvím. V komentáři k předvolební situaci v České republice to dnes napsal slovenský list Sme. Slova Klause juniora jsou podle něj promyšleným spojením představy českého maloměšťáckého nacionalismu s xenofobií.

"Spojují tradiční představy českého maloměšťáckého nacionalismu děděné od národního obrození přes xenofobii vůči každému, kdo přišel zpoza hor obklopujících českou kotlinu, až po náznaky, že každý Němec je vlastně nacista. To poslední je zvlášť nechutné, protože naznačuje genetickou vinu, děděnou z otce na syna. Pak je už jenom drobností fakt, že právě v případě Schwarzenbergova otce - českého vlastence - jde o falšování minulosti," píše Sme.

Obviňování Schwarzenbergova otce

Václav Klaus mladší se Schwarzenbergovi posmíval za neznalost hymny v e-mailové korespondenci s nakladatelstvím Mafra, jíž odmítl nabídku inzerce pro své gymnázium s tím, že nehodlá spolupracovat s pobočkou volebního štábu. Za urážku se pak omluvil, avšak stojí si za textem, kde označuje otce Schwarzenberga za člověka, který osnoval plány na likvidaci II. republiky. Vychází prý z knihy Oběti a jejich vrazi Stanislava Motla, podle níž Schwarzenbergův otec "cestoval za Goebbelsem do Berlína s plánem projednání likvidace II. republiky a vytvoření měnové unie s Německem".

Nacionální mýty a nepochopitelná amnestie

Sme komentář končí úvahou na téma dalšího působení Václava Klause staršího v politice. O tom, zda se Klaus stane vůdcem českých nacionalistů, prý rozhodne to, kolik Čechů se nechá tématem nacionálních mýtů oslovit. Z hlediska další Klausovy politické kariéry je prý těžké pochopit amnestii.

Od populisty tak citlivého na veřejné mínění to prý byla chyba, avšak je třeba uvážit to, že v dané chvíli bylo asi prvořadé zavděčit se budoucím sponzorům. V každém případě lze za přípravu další politické kariéry Klause staršího považovat jeho podporu Miloše Zemana v prezidentské kampani. Zeman stejně jako Klaus rád vytahuje nacionální kartu a na Hradě by Klausovi zajistil beztrestnost za vše, co udělal nebo případně ještě udělá, píše Sme.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Irácké milice zaútočily na americkou ambasádu (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Irácké milice zaútočily na americkou ambasádu (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Irácké milice zaútočily na americkou ambasádu (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.