Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Směšné a nepodložené, reagoval Trump na obvinění z federálního zločinu

Donald Trump na sjezdu republikánů v Georgii (10. června 2023) foto: AP

Bývalý americký prezident Donald Trump označil obvinění své osoby z federálních zločinů za směšné a nepodložené. K obvinění se vyjádřil na sobotním sjezdu republikánů v Georgii. Trumpovo obvinění souvisí s přechováváním tajných dokumentů, které byl povinný při svém odchodu z Bílého domu odevzdat. Celé obvinění potvrzené velkou porotou zveřejnil floridský soud v pátek.
  22:59

Americká prokuratura viní bývalého prezidenta ze zločinu ve 37 bodech. Trump obvinění označil za útok na své příznivce. Jak dodal, jde o pokus ovlivnit jeho šance vrátit se do prezidentského úřadu. Trump je podle aktuálních průzkumů favoritem na cestě k republikánské nominaci do volebního boje o Bílý dům v roce 2024.

„Zahajují jeden hon na čarodějnice za druhým a snaží se zastavit naše hnutí a zmařit vůli amerického lidu,“ prohlásil Trump. „Nakonec nejdou po mně, ale jdou po vás,“ dodal.

Jak vyplynulo ze zveřejněného dokumentu, Trump, v některých bodech společně se svým osobním asistentem Waltem Nautou, je obviněn mimo jiné z maření spravedlnosti a držení utajovaných informací, z nichž některé se týkaly vojenských operací a vojenských kapacit jiných států. Některé z těchto informací, konkrétně mapu vojenské operace, Trump podle prokuratury vědomě sdílel s neoprávněnou osobou.

Trumpovi po konci jeho prezidentství v lednu 2021 vznikla povinnost odevzdat veškeré utajované dokumenty a takzvané prezidentské záznamy Národnímu archivu USA. Trump však některé dokumenty odevzdal se značným zpožděním a některé neodevzdal vůbec, v jeho floridském sídle v Mar-a-Lago je agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) našli až loni v srpnu. Mezi tisíci nalezených dokumentů byla zhruba stovka označených jako „tajné“ nebo „přísně tajné“.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...