Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smog nedusí jen Čínu. Města na severu Itálie zakázala používání aut

Svět

  15:00
ŘÍM - Velká města na severu Itálie dál trápí smog a radnice kvůli tomu od pondělí výrazně omezily automobilovou dopravu. Informovala o tom agentura ANSA. Do centra Říma proto smí v dopravní špičce zajíždět jen auta s lichými poznávacími značkami, v Miláně nesmí až do středy soukromé automobily v době mezi 10:00 a 16:00 vyjíždět vůbec. O dalším postupu rozhodne krizový štáb ve středu, oznámil ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.
Smog z aut - ilustrační foto.

Smog z aut - ilustrační foto. foto: MAFRA: Alexandr Satinský

O drastickém omezení dopravy rozhodly italské úřady už minulý týden kvůli trvale zhoršené kvalitě ovzduší. Ve velkých městech překračují naměřené hodnoty polétavého prachu v ovzduší limity, a to i vzhledem k počasí. V Itálii je totiž v posledních dnech slunečno, bezvětří a nepadají žádné srážky.

Římská radnice prozatím stanovila omezení dopravy na dva dny: dnes nesmějí v době mezi 7:30 a 12:30 a v době mezi 16:30 a 20:30 vyjíždět auta s lichými poznávacími značkami, v úterý pak bude totéž omezení platit pro sudé SPZ. V Miláně nesmějí ode dneška do středy lidé během dne šest hodin soukromými auty jezdit vůbec.

Radnice se kromě toho snaží obyvatele motivovat k většímu využívání městské hromadné dopravy. Například v Římě nyní platí obyčejná jízdenka po celý den, výrazné slevy jízdného zavedly i dopravní podniky v Miláně a Turíně.

Ve čtyřech největších italských městech - Římě, Miláně, Neapoli a Turíně - už bylo limitní množství 50 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový překročeno letos vícekrát než v povolených 35 dnech. Podle meteorologů by se ale situace mohla brzy zlepšit, protože během týdne Itálii čeká změna počasí.

Autor:

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...