Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Číňané s chlupatými nosy? Bizarní film vyzývá k boji proti smogu

Magazín

  11:00
PEKING - Jako země lidí s dlouhatánskými chlupy trčícími z nosu, které se jim vyvinuly k filtrování extrémně znečištěného vzduchu, tak je prezentována Čína budoucnosti v krátkém filmu, jenž vyzývá řadové Číňany k boji proti smogu. Pokud vy nezměníte své chování, smog změní vás, varuje snímek ekologické organizace WildAid.

Film Chlupatý nos vyzývá Číňany k boji proti smogu foto: YouTube

Smog nedusí jen Čínu. Města na severu Itálie zakázala používání aut

„Chtěli jsme najít humorný způsob, jak hovořit o velmi vážném problému, kterému čelíme,“ řekla představitelka organizace May Mei zpravodajskému serveru BBC News. Podle organizace by neměli Číňané žijící ve městech čekat na to, až vláda problémy vyřeší, ale měli by začít sami jednat.

May Mei připomněla, že 35 procent znečištění ovzduší v Pekingu pochází z výfukových plynů automobilů. Takže kdyby místní obyvatelé více jezdili na kole a chodili pěšky, znamenalo by to velký rozdíl, uvedla.

Město Harbin zahalené smogem.
Smog ochromuje Peking.

Ve filmu Chlupatý nos vystupují moderní Číňané, a také jeden pes, s důmyslně upravenými nosními chlupy, kteří jdou za svými každodenními povinnostmi či se ve volném čase baví „v dusivém vzduchu a nekonečném smogu“. Chlupy z nosu ční malému batoleti v kočárku, milencům na schůzce či dívce skákající přes švihadlo. Mladá cestující v metru má nosní chlupy odbarvené na blond a spletené do úhledných copánků.

„Takový je pro ně život,“ říká se ve filmu. Jeden muž se ale rozhodne, že se „slepě nepodřídí“ a chlupy si oholí, aby mohl volně dýchat. „Protože mi to připomíná, že nebe kdysi bývalo modré,“ vysvětluje.

„Spousta lidí si stěžuje na znečištění v Pekingu a v Šanghaji, ale nikdo vlastně neví, co pro to může udělat. Chceme ukázat, že změna není složitá a že by k ní měli přispět všichni,“ podotkla May Mei. Cílovou skupinou kampaně je převážně mladá generace Číňanů, která používá internet, protože jsou to právě tito lidé, „kteří jsou ochotni věci měnit a přijímat nové myšlenky“.

Skleníkové plyny

Čína, která je závislá na tepelných elektrárnách, vypouští nejvíce skleníkových plynů na světě. Míra znečištění ovzduší ve velkých čínských městech pravidelně přesahuje hodnoty, které Světová zdravotnická organizace považuje za nebezpečné pro lidské zdraví. Podle zprávy zveřejněné loni v časopise Nature zemře v Číně na choroby spojené se znečištěním ovzduší každoročně 1,3 milionu lidí.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...