Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mnozí lidé ani netuší, že mají astma. Prověří je smog a prach ve vzduchu

Astma. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astma. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pořádnou zátěž pro astmatiky představuje smogové období v zimě. Dušnost, sípání i pocity tíže na hrudi, to jsou nejčastější příznaky onemocnění, kterým trpí zhruba 300 tisíc Čechů.

Tenistku Petru Kvitovou, lyžaře Lukáše Bauera a kajakáře Vavřince Hradilka spojuje víc než jen sportovní úspěchy. Všichni tito špičkoví sportovci žijí a závodí s astmatem, tedy onemocněním, které si mnozí lidé spojují s nutností omezit aktivní život a vzdát se i oblíbeného sportu. Astma, které se podaří dostat pod kontrolu, ale nemusí znamenat prakticky žádné omezení kromě toho, že pacient jednou nebo dvakrát denně použije inhalátor. Dobře léčeným astmatikům se radikálně mění kvalita života k lepšímu, ale musí na své léčbě spolupracovat a sami ji nesabotovat.

Chladné měsíce a s nimi spojené smogové situace však astmatikům přinášejí nové potíže. Nečistoty obsažené ve smogu pronikají do plic, pacienti s astmatem tedy mohou pocítit zhoršení. Vysoké hodnoty smogu totiž na řadu orgánů působí toxicky, z toho důvodu se ono zhoršení může projevovat kašlem, zvýšenou slizniční sekrecí, pálením očí, otokem vnitřních orgánů či zúžením průdušek.

Hladina smogu se přitom během dne mění a největším rizikům je tělo vystavováno ve večerních hodinách.

Astma patří k celosvětově nejrozšířenějším chronickým onemocněním. Podle Světové zdravotnické organizace jím trpí více než 300 milionů lidí. V České republice žije zhruba 300 tisíc astmatiků s tím, že podle údajů České iniciativy pro astma (ČIPA) mnozí další o své nemoci nevědí, tedy se ani správně neléčí. Počet astmatiků se bude v budoucnu pravděpodobně zvyšovat.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Léčba astmatu je v Česku na vysoké úrovni
  • Používáte inhalátor správně?
  • Astmatici jsou více ohroženi i pneumokoky

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.