Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mnozí lidé ani netuší, že mají astma. Prověří je smog a prach ve vzduchu

Astma. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astma. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pořádnou zátěž pro astmatiky představuje smogové období v zimě. Dušnost, sípání i pocity tíže na hrudi, to jsou nejčastější příznaky onemocnění, kterým trpí zhruba 300 tisíc Čechů.

Tenistku Petru Kvitovou, lyžaře Lukáše Bauera a kajakáře Vavřince Hradilka spojuje víc než jen sportovní úspěchy. Všichni tito špičkoví sportovci žijí a závodí s astmatem, tedy onemocněním, které si mnozí lidé spojují s nutností omezit aktivní život a vzdát se i oblíbeného sportu. Astma, které se podaří dostat pod kontrolu, ale nemusí znamenat prakticky žádné omezení kromě toho, že pacient jednou nebo dvakrát denně použije inhalátor. Dobře léčeným astmatikům se radikálně mění kvalita života k lepšímu, ale musí na své léčbě spolupracovat a sami ji nesabotovat.

Chladné měsíce a s nimi spojené smogové situace však astmatikům přinášejí nové potíže. Nečistoty obsažené ve smogu pronikají do plic, pacienti s astmatem tedy mohou pocítit zhoršení. Vysoké hodnoty smogu totiž na řadu orgánů působí toxicky, z toho důvodu se ono zhoršení může projevovat kašlem, zvýšenou slizniční sekrecí, pálením očí, otokem vnitřních orgánů či zúžením průdušek.

Hladina smogu se přitom během dne mění a největším rizikům je tělo vystavováno ve večerních hodinách.

Astma patří k celosvětově nejrozšířenějším chronickým onemocněním. Podle Světové zdravotnické organizace jím trpí více než 300 milionů lidí. V České republice žije zhruba 300 tisíc astmatiků s tím, že podle údajů České iniciativy pro astma (ČIPA) mnozí další o své nemoci nevědí, tedy se ani správně neléčí. Počet astmatiků se bude v budoucnu pravděpodobně zvyšovat.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Léčba astmatu je v Česku na vysoké úrovni
  • Používáte inhalátor správně?
  • Astmatici jsou více ohroženi i pneumokoky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.