Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Den astmatu. Funkci vám změří ve speciálních stanech

Zdraví

  15:00
PRAHA - Na několika místech v republice si dnes lidé mohou nechat změřit funkci plic. Světový den astmatu připadá na první úterý v květnu. V Praze bude takzvaný spirometrický stan otevřený tradičně na Náměstí Míru od 9 hodin. „Akce související s dnem astmatu se budou konat i v Brně a Olomouci,“ sdělil Miroslav Kovařík z České iniciativy pro astma (ČIPA).

Astma. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Astma má přes milion Češek a Čechů, asi 200 000 z nich to ale neví, takže se vůbec neléčí. Z léčených víc než polovina preventivní léčbu zanedbává, nebo ji neužívá. Důsledkem jsou nečekané záchvaty, které alespoň jednou ročně omezují nebo dokonce ohrožují až 84 procent pacientů.

Z neléčené pylové rýmy může vzniknout astma, říká alergolog

Podle Petra Pohunka z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol je stav plné kontroly astmatu dosažitelný. Moderní systém péče a moderní léky mohou nemoc u většiny pacientů dovést do stavu zcela klidového. Měl by se ale zlepšit přístup pacientů k léčbě.

Podle průzkumu mezi 500 astmatiky je 77 procent z nich přesvědčeno, že mít čas od času problémy s dýcháním je normální. „Pojem astma pod kontrolou říká, že by nositel nemoci měl žít v podstatě zcela normální život bez jakéhokoli omezení a s plnou fyzickou aktivitou. Neměl by mít žádné záchvaty dušnosti a neměl by mít také žádné vedlejší účinky léčby,“ vysvětlil Pohunek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!