28. prosince 2015 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smog nedusí jen Čínu. Města na severu Itálie zakázala používání aut

Smog z aut - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog z aut - ilustrační foto. | foto: MAFRA: Alexandr Satinský

ŘÍM Velká města na severu Itálie dál trápí smog a radnice kvůli tomu od pondělí výrazně omezily automobilovou dopravu. Informovala o tom agentura ANSA. Do centra Říma proto smí v dopravní špičce zajíždět jen auta s lichými poznávacími značkami, v Miláně nesmí až do středy soukromé automobily v době mezi 10:00 a 16:00 vyjíždět vůbec. O dalším postupu rozhodne krizový štáb ve středu, oznámil ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.

O drastickém omezení dopravy rozhodly italské úřady už minulý týden kvůli trvale zhoršené kvalitě ovzduší. Ve velkých městech překračují naměřené hodnoty polétavého prachu v ovzduší limity, a to i vzhledem k počasí. V Itálii je totiž v posledních dnech slunečno, bezvětří a nepadají žádné srážky.

Římská radnice prozatím stanovila omezení dopravy na dva dny: dnes nesmějí v době mezi 7:30 a 12:30 a v době mezi 16:30 a 20:30 vyjíždět auta s lichými poznávacími značkami, v úterý pak bude totéž omezení platit pro sudé SPZ. V Miláně nesmějí ode dneška do středy lidé během dne šest hodin soukromými auty jezdit vůbec.

Radnice se kromě toho snaží obyvatele motivovat k většímu využívání městské hromadné dopravy. Například v Římě nyní platí obyčejná jízdenka po celý den, výrazné slevy jízdného zavedly i dopravní podniky v Miláně a Turíně.

Ve čtyřech největších italských městech - Římě, Miláně, Neapoli a Turíně - už bylo limitní množství 50 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový překročeno letos vícekrát než v povolených 35 dnech. Podle meteorologů by se ale situace mohla brzy zlepšit, protože během týdne Itálii čeká změna počasí.

ČTK

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?