Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrt ruských vojáků na Ukrajině? Nejvyšší soud podpořil Putina v utajování ztrát

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský nejvyšší soud ponechal v platnosti výnos prezidenta Vladimira Putina o utajení ztrát ozbrojených sil během speciálních operací v době míru. Zpravodajská stanice BBC uvedla, že jen jeden z účastníků se během sedmihodinového pojednávání odvážil otevřeně říci, že jde o utajení nasazených ruských vojáků do konfliktu na východě Ukrajiny.

Putinův výnos, vydaný koncem května, napadla skupina občanských aktivistů a novinářů, podle kterých si prezident příliš široce vykládá zákon o státním tajemství. Prezidentovi zástupci naopak namítali, že Putin má příslušné pravomoci a že jde o „zvláštní operace“, ne o jakákoliv úmrtí vojáků za jakýchkoliv okolností. Nejvyšší soud uvedl, že svůj nález odůvodní později.

„Za přibližně sedm hodin pojednávání pouze jediný člověk a pouze jedinkrát řekl přímo, o co se vede spor,“ poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Nezákonné nasazení

„Předpokládám, že tento výnos byl vydán s cílem utajit nezákonné nasazení ruských občanů v nezákonných ‚zvláštních operacích‘ na Ukrajině (...) Společnost musí vědět o ztrátách, které utrpěla, aby napříště těmto ztrátám zabránila,“ řekla v závěrečném slově Svetlana Davydovová.

VÍCE ZDE:

Tato žena v domácnosti sama loni čelila obvinění ruské tajné služby z prozrazení státního tajemství, když informovala ukrajinskou ambasádu o možném přesunu ruských vojáků na východ Ukrajiny, jejichž jednotka byla dislokována v jejím bydlišti ve Vjazmě na západě Ruska. Na jaře soud její stíhání zastavil, protože k žádnému trestnému činu nedošlo: Moskva totiž stále popírá, že by se přímo zapojila do ukrajinského konfliktu.

Všichni ostatní účastníci soudu se podle BBC zmínce o Ukrajině pečlivě vyhýbali, rovněž opoziční poslanec ze Pskova Lev Šlosberg, který jako první v Rusku loni v létě informoval o pohřbech ruských vojáků, nejspíše zabitých v sousední zemi.

Advokát Ivan Pavlov slíbil, že se odvolá a v případě neúspěchu se obrátí na ústavní soud.

Kreml: O Ukrajinu nejde

Boje mezi proruskými separatisty a vládními vojsky ve východoukrajinském Donbasu si od loňského dubna vyžádaly bezmála 7000 obětí - a podle odhadu ochránců lidských práv i životy tisícovky ruských vojáků.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov už dříve prohlásil, že sporný výnos se nijak Ukrajiny netýká a že Rusko nepodniká v sousední zemi žádné speciální operace.

Za prozrazení státního tajemství v Rusku hrozí sedm let za mřížemi. V případě, že jde o vlastizradu, sahá trest od 12 po 20 let vězení. Novináři se obávají, že v případě pátrání po tom, jak zahynuli ruští vojáci, se mohou tyto paragrafy uplatnit i proti nim. Podle Timura Olevského z nezávislé televize Dožď se reportéři potýkají s nátlakem a problémy i při objasňování úmrtí vojáků v důsledku šikany.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.