Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smrt tyranii, volali prodemokratičtí poslanci v Hongkongu a komolili slovo Čína při přísaze

Svět

  12:54
HONGKONG - Několik nově zvolených prodemokratických hongkongských poslanců při středečním skládání přísahy v parlamentu otevřeně vyjádřilo svůj odpor k Číně. Někteří z nich měli s sebou vlajky s nápisem hlásajícím, že Hongkong není součástí Číny, další při čtení přísahy slovo Čína úmyslně špatně vyslovovali. Podle agentury AP tak ceremoniál připomínal frašku. Tři zákonodárci nebyli kvůli nesprávné přísaze uvedeni do úřadu.

Radikální demokratičtí aktivisté ze strany Youngspiration křičí slogany poté, co jejich kandidát získal křeslo v Legislativní radě Hongkongu. foto: Reuters

Noví poslanci vzešli z parlamentních voleb, které se konaly v Hongkongu začátkem září. Hlasování bylo nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda. Byly to první volby od předloňských prodemokratických demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100 tisíc lidí. Někteří studentští vůdci protestů, kteří podporují právo Hongkongu na sebeurčení, nyní zasedli v parlamentu.

Peking se zlobí. V hongkongském parlamentu jsou ‚lokalisté‘, kteří Čínu neradi

Třicetiletý Sixtus Leung měl na dnešním zasedání parlamentu přehozenu přes záda modrou vlajku s nápisem: Hongkong není Čína. Jeho kolegyně Yau Wai-ching položila stejnou vlajku před sebe na stůl, když měla odříkávat přísahu.

Při odříkávání přísahy v angličtině záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považovaný za hanlivý, napsala agentura AP. Místo aby přísahali věrnost „Hongkongu jako zvláštní administrativní oblasti Číny“, slíbili věrnost „hongkongskému lidu“.

Pětadvacetiletá Yau podle všeho proložila přísahu, v níž se několikrát opakuje, že „Hongkong je zvláštní administrativní oblast Číny“, dokonce nadávkou. Za své jednání byli oba napomenuti a předseda parlamentu odmítl jejich přísahu přijmout s tím, že ji budou muset zopakovat při některém z dalších zasedání zákonodárného sboru, pokud si budou chtít své křeslo udržet.

Eddie Chu Hoi-dick se neubránil slzám poté, co zjistil, že bude moct za...
Prodemokratičtí kandidáti, kteří se dostali do hongkongské legislativní rady.

Do úřadu také zatím nebyl uveden nezávislý kandidát Edward Yiu, který do přísahy přidal vlastní fráze, včetně slibu, že „bude bojovat za všeobecné volební právo“. Právě požadavek plně svobodných voleb byl důvodem demonstrací z roku 2014.

Poslankyně Lau Siu-lai odříkávala přísahu nesmírně pomalu, s dlouhými odmlkami za každým slovem, takže jí přečtení textu čítajícího méně než 100 slov trvalo asi deset minut.

Eddie Chu, který požaduje referendum o budoucí suverenitě Hongkongu, přísahu odříkal ve správném znění, na závěr ale zvolal: „Demokracie a sebeurčení. Smrt tyranii!“ Jeden z nejznámějších vůdců prodemokratických demonstrací z roku 2014 Nathan Law citoval před složením přísahy indického bojovníka za nezávislost Mahátmu Gándhího. Můžete mne spoutat, mučit, dokonce i zabít. Ale nikdy neuvězníte mou mysl,“ řekl. Při odříkávání přísahy vždy u slova Čína lehce změnil intonaci tak, že prohlášení o věrnosti Číně převrátil v otázku, zda loajalitu zachovávat, napsala agentura AP.

Law byl posledním poslancem, který ve středu skládal přísahu. Po odříkání svého textu odmítl opustit pódium a požadoval po předsedovi parlamentu vysvětlení, proč přísaha jeho kolegů nebyla přijata. Připojilo se k němu i několik dalších prodemokratických poslanců a zasedání skončilo chaosem, uvedla televizní stanice CNN.

Autor: