Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prodemokratičtí vůdci prorazili do hongkongského parlamentu. Chtějí blokovat změny zákonů

Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | foto: Reuters

HONGKONG Mladí hongkongští vůdci demonstrací, kteří požadují menší závislost Hongkongu na Číně, získali v nedělních volbách křesla v parlamentu. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí zveřejnily hongkongské úřady. Většinu v Zákonodárné radě budou mít nadále propekingští politici. Hongkongská prodemokratická opozice si ale udržela klíčovou třetinu mandátů, která jí umožňuje blokovat některé zákony, napsala agentura Reuters.

Čínská vláda v reakci uvedla, že nesouhlasí s úsilím jistých kandidátů a organizací, které se zúčastnily hongkongských voleb, propagovat nezávislost Hongkongu.

Hlasování bylo označováno za nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda. Byly to první volby od předloňských prodemokratických demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100.000 lidí.

Obyvatelé Hongkongu ve volbách vybírali 40 zástupců do 70členné rady. O zbylých 30 křeslech rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Pekingem.

Prodemokratická opozice potřebovala ve volbách získat nejméně 24 ze 70 parlamentních míst, aby mohla blokovat změny zákonů, s nimiž nesouhlasí. Oficiální výsledky z většiny okrsků ukázaly, že prodemokratický tábor bude mít nejméně 27 zástupců v parlamentu, napsala agentura AP.

V hongkongském parlamentu usedne také několik kandidátů z řad studentských vůdců protestů. Asi nejznámější je Nathan Law ze strany Demosisto, kterou letos založil další známý mladý prodemokratický aktivista Joshua Wong. Prodemokratičtí aktivisté prosazují větší autonomii Hongkongu, či dokonce jeho nezávislost.

Eddie Chu Hoi-dick se neubránil slzám poté, co zjistil, že bude moct za...
Radikální demokratičtí aktivisté ze strany Youngspiration křičí slogany poté,...

„Myslím si, že obyvatelé Hongkongu skutečně chtějí změnu,“ prohlásil třiadvacetiletý Nathan Law po zveřejnění dílčích výsledků. Zároveň ale varoval, že prodemokratický tábor „musí být ve svém boji proti (čínské) komunistické straně jednotný“.

Konečné výsledky hlasování mají být známy v průběhu dneška. Sčítání se zpozdilo mimo jiné kvůli rekordní volební účasti. K urnám přišlo 58 procent ze 3,8 milionu registrovaných voličů. V roce 2008 to bylo 45,2 procenta, uvedl zpravodajský server BBC News.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Američtí vojáci. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Američtí vojáci. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Američtí vojáci. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....