Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Konec špehování? Washington chce zákonem omezit NSA

USA

  17:38aktualizováno  18:52
WASHINGTON - Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila zákon, který má zabránit Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) masivně shromažďovat osobní údaje z elektronické a hlasové komunikace v USA. Nová právní úprava je reakcí na veřejné pohoršení, které loni vyvolala odhalení bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena.

Logo americké tajné služby NSA. foto: ČTK

Podle tiskové agentury AP se očekává, že návrh schválí také Senát. Podle obhájců občanských svobod je však nová norma stále nedostatečná.

Jen na základě důvodného podezření

Zákon má zabránit praxi, kdy NSA shromaždovala informace o telefonních hovorech téměř každého Američana. NSA už podle nových pravidel nebude moci nutit americké operátory, aby jí průběžně dodávali všechna data o čase volání, době jeho trvání a volaných číslech na jejich sítích. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a NSA musejí nejprve podat individuální žádost u tajného soudu s důvodným podezřením, než jim bude získání dat umožněno.

NSA prý odposlouchávala i mobil Angely Merkelové.

Telekomunikačním společnostem norma ukládá uschovávat tyto údaje 18 měsíců. NSA bude mít nadále možnost napojit se na osoby podezřelé z terorismu v zahraničí, a to na základě soudního povolení.

Omezeny měly být i celkové podmínky pro získání dat z elektronické korespondence, ale to bude nakonec v menší míře, než se původně plánovalo.

Návrh zákona pod názvem USA Freedom Act je reakcí Kongresu na slib prezidenta Baracka Obamy zreformovat NSA poté, co Snowden poskytl tisku utajované informace o monitorovacích programech.

AFÉRA NSA

Výběr hlavních událostí v kauze tajného programu americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) na sledování internetové a telefonní komunikace:

2013

  • 5. června - Britský deník The Guardian přinesl zprávu o tajném příkazu amerického federálního soudu pro dohled nad zpravodajskými službami v zahraničí (FISC), který nařizoval telekomunikační společnosti Verizon zpřístupnit NSA údaje o telefonátech svých klientů.
  • 6. června - The Guardian a americký list The Washington Post přinesly zprávu, že NSA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci tajného programu Prism od roku 2007 získávají údaje z centrálních serverů devíti společností (údajně Yahoo, Microsoft, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple).
  • - Americká vláda přiznala, že NSA shromažďuje informace o telefonátech desítek milionů Američanů. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy uvedl, že to nenarušuje občanské svobody.
  • 9. června - The Guardian odhalil, že za únikem informací týkajících se sledování lidí stojí počítačový odborník Edward Snowden, jenž pracoval pro CIA a byl zaměstnancem konzultantské firmy Booz Allen Hamilton, jednoho z dodavatelů NSA. Snowden už 20. května odletěl do Hongkongu.
  • 17. června - The Guardian uvedl, že britské tajné služby při londýnském summitu G20 v roce 2009 odposlouchávaly telefony diplomatů a sledovaly jejich e-maily. Podle deníku za akcí stála britská zpravodajská služba GCHQ, jednající na příkaz vlády. List uvedl, že NSA při summitu zaměřila svou aktivitu na tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.
  • 22. června - V USA obvinili Snowdena ze špionáže, krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi.
  • 23. června - Snowden odletěl z Hongkongu do Moskvy.
  • 30. června - Německý týdeník Der Spiegel zveřejnil informace získané od Snowdena o tom, že NSA odposlouchávala kanceláře EU v Bruselu a Washingtonu a sledovala jejich počítačovou síť.
  • 1. července - Snowden požádal v Rusku o politický azyl. Putin řekl, že země jej přijme, pokud už dál nebude škodit "americkým partnerům". Američan poté žádost sám stáhl.
  • 1. srpna - Snowden opustil moskevské letiště Šeremeťjevo, kde strávil pět týdnů, a odjel na utajované místo. Stalo se tak poté, co dostal v Rusku dočasný azyl na jeden rok.
  • 1. září - Americký novinář v Brazílii Glenn Greenwald uvedl, že NSA sledovala komunikaci prezidentů Mexika a Brazílie Enriqueho Peňi Nieta a Dilmy Rousseffové; ta poté USA tvrdě kritizovala a zrušila říjnovou státní návštěvu USA.
  • 20. října - Der Spiegel uvedl s odvoláním na Snowdena, že obětí špionáže NSA byli i další vrcholní představitelé Mexika.
  • 21. října - Web deníku Le Monde s odvoláním na Snowdena uvedl, že NSA od prosince 2012 do ledna 2013 nahrávala přes 70 milionů telefonických dat Francouzů.
  • 23. října - Server týdeníku Der Spiegel přinesl informaci, že tajné služby USA údajně sledovaly i mobil německé kancléřky Angely Merkelové a že se tak možná dělo několik let.
  • 18. prosince - Komise amerických zpravodajských expertů se vyslovila pro posílení dohledu nad činností NSA.
  • 20. prosince - Několik předních světových deníků uvedlo s odvoláním na Snowdena, že britská GCHQ spolu s NSA sledovala telefony německé vlády, linky komisaře EU pro hospodářskou soutěž, e-maily špiček izraelské vlády i řadu organizací spadajících pod OSN a nadnárodních koncernů.

2014

  • 14. ledna - Deník The New York Times napsal, že NSA sledovala téměř 100 000 počítačů v cizině. Tajná technologie založená na použití rádiových vln umožnila NSA získat přístup k jinak dobře chráněným počítačům například v EU, Rusku nebo Číně.
  • 17. ledna - Americký prezident Barack Obama oznámil, že tajné služby USA nebudou monitorovat komunikace hlav států a vlád blízkých spojenců; uvedl též, že hodlá omezit program plošného získávání dat o telefonátech Američanů.
  • 24. ledna - Americká agentura PCLOB, zřízená Kongresem v roce 2007 k posílení ochrany soukromí obyvatel, která má radit Bílému domu, dospěla k závěru, že denní sledování telefonů Američanů ze strany NSA je nelegální. Doporučila Obamovi, aby upustil od tohoto programu a zničil stovky milionů už pořízených záznamů.
  • 12. února - Americký senátor Rand Paul podal žalobu na prezidenta Obamu a šéfy amerických tajných služeb kvůli monitorování telefonátů prováděnému NSA.
  • 24. března - Čína vyzvala USA, aby vysvětlily nedávné zprávy z tisku, podle nichž americké tajné služby před několika lety pronikly na servery čínské společnosti Huawei, kde se údajně zaměřili i na vysoké čínské představitele a vládní instituce.
  • 29. března - Server Spiegel Online vycházející z dokumentů od Snowdena uvedl, že NSA v minulosti sledovala 122 hlav států.
  • 22. května - Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, jenž má agentuře NSA bránit v masivním shromažďování osobních údajů z elektronické a hlasové komunikace v USA.
Autoři: ,

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...