Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Socialista Obama? Ani náhodou, vysvětluje Forman Američanům

USA

  18:30
WASHINGTON - Do politické debaty ve Spojených státech se vložil i režisér Miloš Forman. V článku pro The New York Times se opřel do republikánů, kteří obviňují Baracka Obamu ze socialismu a přitom prý pořádně nevědí, o čem je řeč.

Miloš Forman v kině Aero. foto: ČTK

Slavný režisér českého původu se v sekci názorů prestižního deníku zastal Obamovy zdravotnické reformy a americkým čtenářům přiblížil život v socialistickém Československu.

"Komunistická strana mi říkala, co smím a nesmím dělat, říkat, kam chodit a dokonce i to, kdo jsem. A teď po letech slyším, jak lidé jako Rick Perry, Newt Gingrich, Rick Santorum  tvrdí, že prezident Obama je socialista. Chybně srovnávají socialismus západoevropského stylu, v němž vláda zajišťuje sociální pojištění a zdravotní péči, s marxisticko-leninistickým totalitarismem. Uráží mě to a znehodnocuje to zkušenost milionů lidí, kteří zažili nebo stále žijí pod krutými formami socialismu."

ČTĚTE TAKÉ:

Forman svá slova ilustroval na příběhu otce jeho švagrové, který 70. letech uprostřed jedné chladné noci ubytoval promočeného a urputně na komunisty nadávajícího muže. O pár hodin později na jeho dveře opět někdo zaklepal, tentokrát státní bezpečnost.  Ukázalo se, že prochladlého cizince nastrčila policie a Formanův příbuzný putoval za napomáhání rozvraceči do uranových dolů. Když ho po letech - bez peněz a s podlomeným zdravím propustili, zemřel během pár týdnů.

"Je správné ptát se, zda by měla mít federální vláda větší pravomoci. Ale uvědomme si, jak hrozivý může socialismus ve skutečnosti být."

Americký nejvyšší soud na konci června definitivně potvrdil Obamovu zdravotní reformu včetně sporného povinného pojištění. Prosazení zákona trvalo šéfovi Bílého domu 18 měsíců a v americké společnosti rozdmýchává vášně i dnes. Norma začne platit od roku 2014.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!