Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚V Bibli je víc násilí než v Koránu’. Vývojář obě knihy srovnal analytickým programem

Svět

  6:00
LONDÝN - Britský softwarový inženýr se rozhodl s použitím analytického programu prozkoumat, zda je násilí častější v Bibli nebo Koránu. K výzkumu využil svůj program Odin Text a během dvou minut měl komparaci hotovou. Bible nad Koránem vyniká zobrazováním násilí a menším důrazem na „důvěru“.
Korán - ilustrační foto

Korán - ilustrační foto foto: Shutterstock

Tom Anderson vytvořil software, který se jmenuje Odin Text a slouží k textové analýze. S jeho použitím analyzoval současná vydání Starého a Nového zákon a srovnával jejich obsah s Koránem, napsal Independent.

Na svém blogu Anderson uvedl, že „projekt byl inspirovaný současnou společenskou debatou. Tedy zda terorismus spjatý s islámským fundamentalismem je inspirován něčím, co činí z Koránu ze samé podstaty násilné dílo“.

K porovnání použil mezinárodní verzi Nového a Starého zákona a anglickou verzi Koránu z roku 1957.

Během dvou minut byla analýza hotová.

Podle emočního náboje rozdělil slova do osmi kategorií: radost, očekávání, vztek, znechucení, smutek, překvapení, strach/nejistota a důvěra. Podle analýzy je v Bibli více slov v kategorii „vztek“ a mnohem méně v kategorii „důvěra“ než v Koránu.

Další analýza zjistila, že násilí je častější v Bibli než v Koránu.

„Zabíjení a ničení je v Novém zákoně (2,8%) o něco častější než v Koránu (2,1%), ale Starý zákon (5,3%) je v tomto značně ve vedení,“ píše Anderson.

Softwarový inženýr ale dodává, že analýza neměla sloužit k tomu, aby se potvrdila či vyvrátila domněnka, že islám je násilnější než další náboženství.

„Také si uvědomujeme, že Starý a Nový zákon a také Korán nejsou jedinou literaturou v judaismu, křesťanství a islámu“ dodává výzkumník a rovněž upozorňuje, že se nejedná o hloubkovou analýzu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC SEŘIZOVAČ (od 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat