Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚V Bibli je víc násilí než v Koránu’. Vývojář obě knihy srovnal analytickým programem

Korán - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korán - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Britský softwarový inženýr se rozhodl s použitím analytického programu prozkoumat, zda je násilí častější v Bibli nebo Koránu. K výzkumu využil svůj program Odin Text a během dvou minut měl komparaci hotovou. Bible nad Koránem vyniká zobrazováním násilí a menším důrazem na „důvěru“.

Tom Anderson vytvořil software, který se jmenuje Odin Text a slouží k textové analýze. S jeho použitím analyzoval současná vydání Starého a Nového zákon a srovnával jejich obsah s Koránem, napsal Independent.

Na svém blogu Anderson uvedl, že „projekt byl inspirovaný současnou společenskou debatou. Tedy zda terorismus spjatý s islámským fundamentalismem je inspirován něčím, co činí z Koránu ze samé podstaty násilné dílo“.

K porovnání použil mezinárodní verzi Nového a Starého zákona a anglickou verzi Koránu z roku 1957.

Během dvou minut byla analýza hotová.

Podle emočního náboje rozdělil slova do osmi kategorií: radost, očekávání, vztek, znechucení, smutek, překvapení, strach/nejistota a důvěra. Podle analýzy je v Bibli více slov v kategorii „vztek“ a mnohem méně v kategorii „důvěra“ než v Koránu.

Další analýza zjistila, že násilí je častější v Bibli než v Koránu.

„Zabíjení a ničení je v Novém zákoně (2,8%) o něco častější než v Koránu (2,1%), ale Starý zákon (5,3%) je v tomto značně ve vedení,“ píše Anderson.

Softwarový inženýr ale dodává, že analýza neměla sloužit k tomu, aby se potvrdila či vyvrátila domněnka, že islám je násilnější než další náboženství.

„Také si uvědomujeme, že Starý a Nový zákon a také Korán nejsou jedinou literaturou v judaismu, křesťanství a islámu“ dodává výzkumník a rovněž upozorňuje, že se nejedná o hloubkovou analýzu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.