Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚V Bibli je víc násilí než v Koránu’. Vývojář obě knihy srovnal analytickým programem

Svět

  6:00
LONDÝN - Britský softwarový inženýr se rozhodl s použitím analytického programu prozkoumat, zda je násilí častější v Bibli nebo Koránu. K výzkumu využil svůj program Odin Text a během dvou minut měl komparaci hotovou. Bible nad Koránem vyniká zobrazováním násilí a menším důrazem na „důvěru“.
Korán - ilustrační foto

Korán - ilustrační foto foto: Shutterstock

Tom Anderson vytvořil software, který se jmenuje Odin Text a slouží k textové analýze. S jeho použitím analyzoval současná vydání Starého a Nového zákon a srovnával jejich obsah s Koránem, napsal Independent.

Krása podle koránu. Čím se krášlí muslimské ženy?

Na svém blogu Anderson uvedl, že „projekt byl inspirovaný současnou společenskou debatou. Tedy zda terorismus spjatý s islámským fundamentalismem je inspirován něčím, co činí z Koránu ze samé podstaty násilné dílo“.

K porovnání použil mezinárodní verzi Nového a Starého zákona a anglickou verzi Koránu z roku 1957.

Během dvou minut byla analýza hotová.

Podle emočního náboje rozdělil slova do osmi kategorií: radost, očekávání, vztek, znechucení, smutek, překvapení, strach/nejistota a důvěra. Podle analýzy je v Bibli více slov v kategorii „vztek“ a mnohem méně v kategorii „důvěra“ než v Koránu.

Další analýza zjistila, že násilí je častější v Bibli než v Koránu.

„Zabíjení a ničení je v Novém zákoně (2,8%) o něco častější než v Koránu (2,1%), ale Starý zákon (5,3%) je v tomto značně ve vedení,“ píše Anderson.

Softwarový inženýr ale dodává, že analýza neměla sloužit k tomu, aby se potvrdila či vyvrátila domněnka, že islám je násilnější než další náboženství.

„Také si uvědomujeme, že Starý a Nový zákon a také Korán nejsou jedinou literaturou v judaismu, křesťanství a islámu“ dodává výzkumník a rovněž upozorňuje, že se nejedná o hloubkovou analýzu.

Autor: