1. února 2018 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud usvědčil britského útočníka z vraždy. Loni najel dodávkou do muslimů

Ulice Seven Sisters Road, kde doávka najela do lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ulice Seven Sisters Road, kde doávka najela do lidí. | foto: Twitter @Thomasvanhulle

LONDÝN Muž, který loni poblíž londýnské mešity najel dodávkou do skupiny muslimů, byl ve čtvrtek uznán vinným z vraždy. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž soud trest 48letému Darrenu Osborneovi uloží v pátek. Při útoku loni 19. června zemřel jeden člověk a dalších 12 bylo zraněno, z toho dva těžce.

Soud v londýnské čtvrti Woolwich Osbornea uznal vinným z vraždy a pokusu o vraždu. Policie a prokuratura se domnívaly, že šlo o teroristický čin. Británie byla předtím během tří měsíců svědkem tří džihádistických teroristických útoků.

Osborne podle Reuters pojal nenávist vůči muslimům po zhlédnutí dramatu televize BBC Three Girls (Tři dívky), popisující události v severoanglickém Rochdale, kde gangy tvořené především muži pákistánského původu sexuálně zneužívali bílé dívky. V nenávisti se poté podle policie utvrdil vyhledáváním krajně pravicových osob a uskupení na internetu. Předtím Osborne údajně žádné krajně pravicové názory nevyjadřoval.

Osborne najel pronajatou dodávkou do skupiny muslimů, kteří po modlitbě během postního měsíce ramadánu vycházeli z komunitního centra v severolondýnské čtvrti Finsbury Park. Atentát byl spáchán v okamžiku, kdy část lidí poskytovala první pomoc jednapadesátiletému Makramu Alimu, jenž se krátce před tím zhroutil. Tento ženatý otec šesti dětí podlehl následkům četných zranění, která utrpěl při útoku.

ČTK