11. června 2017 22:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Plánoval útočit na Wimbledonu? Terorista z Londýna chtěl práci u ostrahy akce

Khuram Shazad Butt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Khuram Shazad Butt | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA I týden po teroristickém útoku v Londýně stále vyplouvají na povrch další informace o útočnících. Nyní se například objevila zpráva, že Khuram Butt, který vraždil na mostě London Bridge, údajně žádal o práci u bezpečností agentury. Chtěl se dostat do firmy, která posílá hlídače na velké sportovní akce typu Wimbledon či Premier League.

Podle informací serveru The Telegraph byl sedmadvacetiletý Butt pozván na přijímací pohovor, který se měl konat koncem června. Britští policisté nyní zjišťují, proč chtěl muž toto místo získat.

V rámci vyšetřování pracuje protiteroristický tým také s verzí, že Butt chtěl zaútočit při slavném tenisovém turnaji Wimbledonu, který se koná od pondělí 3. července do neděle 16. července. Po výbuchu bomby během koncertu zpěvačky Ariany Grande v manchesterské aréně se však rozhodl své plány urychlit a zaútočil na londýnském mostě.

Profil na WhatsApp i podomácku vyrobené výbušniny

Dvojnásobný otec Khuram Butt bydlel ve východolondýnské čtvrti Barking. Předtím, než zažádal o pozici u ostrahy složek, byl zaměstnán v KFC a šest měsíců pracoval také v londýnském metru. V minulosti už byl v hledáčku policie i tajné služby MI5, údajně ale nebyly žádné důkazy, že by plánoval útok.

Policie nyní prověřuje veškeré stopy, které by rozkryly nejen minulost atentátníka, ale i jeho případné napojení na další extrémisty. Server The Independent přinesl zprávu, že se vyšetřovatelé snaží rozšifrovat přístup do jeho profilu v aplikaci WhatsApp. Skrz tuto službu totiž Butt uveřejnil 10. května zprávu, která zní: „Alláh říká (Korán 94: 6): S těžkostí přichází lehkost.“

Londýnští útočníci (zleva): Khuram Butt, Rašíd Radván, Youssef Zaghba.
Růžový keramický nůž.

Mimo to také policie zjišťuje, jak radikálové celý masakr zorganizovali. Lze se totiž domnívat, že útok byl „nízkonákladový“ a skupina musela šetřit. Jak už server Lidovky.cz informoval, muži použili podomácku vyrobené falešné opasky s výbušninami, láhve od vína či levné růžové keramické nože, které jsou k dostání například v supermarketu Lidl.

Velitel protiteroristické jednotky britské metropole Dean Haydon oznámil, že se jedná o případ, který nepamatuje. „Takovou taktiku, kdy by se teroristé snažili vyvolat co největší strach tím, že na sebe připevní falešné výbušniny, jsem ve Spojeném království nikdy neviděl.“

dvDaniela Vlčková

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz