7. září 2018 8:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v USA rozhodne o Trumpově poradci, který lhal o kontaktech jeho týmu s Ruskem

George Papadopoulos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Papadopoulos. | foto: LinkedIn

Washington Americký soud v pátek rozhodne o výši trestu pro George Papadopoulose, bývalého člena volebního štábu prezidenta Donalda Trumpa, který lhal vyšetřovatelům o svých ruských kontaktech. Jeden z významných svědků v rozplétání kauzy údajné ruské spolupráce s Trumpovým týmem může dostat až půl roku vězení a pokutu. Vzhledem k tomu, že se přiznal a spolupracuje s vyšetřovateli, mu však může soud udělit i podmíněný trest, který požaduje obhajoba.

Papadopoulos původně při výslechu vyšetřovatelům FBI tvrdil, že měl kontakty s nejmenovaným zahraničním profesorem, který nabízel informace o kompromitujících materiálech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. V původní výpovědi však uvedl, že se tímto člověkem sešel předtím, než se připojil k Trumpově volebnímu štábu. Vyšetřovatelé nicméně zjistili, že tak učinil už jako spolupracovník budoucího prezidenta.

Mladý právník se loni v říjnu ke své lži přiznal, podle svých obhájců neklamal proto, aby mátl vyšetřování, nýbrž ve snaze nepoškodit své kariérní ambice a zachovat loajalitu k Trumpovi.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který se ruskou kauzou zabývá, navrhl soudu pro Papadopoulose půlroční nepodmíněný trest, neboť podle něho Trumpův bývalý spolupracovník způsobil újmu vyšetřování a snažil se utajit své kontakty s Rusy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz