1. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smyčka kolem prezidenta se stahuje. Trumpův poradce přiznal FBI kontakty s Ruskem

George Papadopoulos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Papadopoulos. | foto: LinkedIn

PRAHA Radil Trumpovi, komunikoval s Rusy a nyní začal spolupracovat s FBI. George Papadopoulos ohrožuje prezidenta Donalda Trumpa, protože přiznal, že jako Trumpův poradce v kampani navázal kontakt s Ruskem. Prezident Trump ho označil za lháře.

„Jen málo lidí znalo mladého nízko postaveného dobrovolníka jménem George, o kterém se ukázalo, že je to lhář,“ napsal v úterý na Twitter americký prezident Donald Trump. 

Reagoval tak na pondělní zprávy o tom, že jeho poradce v kampani pro zahraniční záležitosti, třicetiletý George Papadopoulos, vypovídal před soudem.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který má za cíl odhalit, zda Rusové ovlivnili americké volby a spolupracovali se členy Trumpovy prezidentské kampaně, totiž v pondělí odhalil první obžaloby proti třem blízkým spolupracovníkům Donalda Trumpa. 

A podle amerických médií šlo jen o „počáteční salvu“, která ukazuje, že šetření zasáhne všechny úrovně Trumpova týmu.

Prezidenta by mohl nejvíce ohrozit právě „mladý dobrovolník“ George Papadopoulos. Federální úřady jej v červenci zatkly a on s FBI spolupracuje.

Během pondělního přelíčení před soudem Papadopoulos přiznal, že lhal o kontaktech s Rusy, když jej v lednu letošního roku vyslýchala FBI. Odhalil, že za účelem získání kompromitujících materiálů na Hillary Clintonovou navázal spojení i s ruskými vládními úředníky.

Co všechno Papadopoulos před soudem vypověděl?

Přiznal, že byl v kontaktu s nejmenovaným zahraničním „profesorem“, který měl mít informace o kompromitujících materiálech. Šlo údajně o „tisíce souborů elektronické pošty“. Na schůzce byla prý přítomna ještě jistá Ruska, kterou dokumenty z vyšetřování nazývají „Putinova neteř“. Ta měla Papadopoulosovi nabízet kontakty s Moskvou s možností koordinace budoucí zahraniční politiky USA a Ruska.

Paul Manafort odjíždí ze svého domu v Minnesotě.
Paul Manafort.

Papadopoulos měl také komunikovat přímo s lidmi napojenými na Kreml a informovat o tom vedení Trumpovy kampaně, kterými byli podle Washington Post šéf kampaně Paul Manafort a jeho dlouholetý spolupracovník Rick Gates.

Bílý dům to popírá. Podle mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové měl Papadopoulos „extrémně limitovanou roli“ a nikdy žádnou akci ve prospěch kampaně nepodnikl.

Podle deníku New York Times Sandersová nemluví pravdu. V dohodě o přiznání o viny mezi FBI a Papadopoulosem má být uvedeno, že Rusové kontaktovali Papadopoulose kvůli jeho důležité roli v Trumpově týmu.

Agentura AP navíc informovala, že o něm Trump v minulosti hovořil jako o „dobrém chlapíkovi“ a že byl přítomen na zasedání nejužšího výboru kampaně v březnu 2016.

Snímek z Twitteru Donalda Trumpa. Papadopoulos (třetí zleva) na zasedání...

Snímek z Twitteru Donalda Trumpa. Papadopoulos (třetí zleva) na zasedání bezpečnostního výboru kampaně s Donaldem Trumpem, či Jeffem Sessionsem.

Konspirace proti USA

Papadopoulosova výpověď již zatopila Paulu Manafortovi, šéfovi Trumpovy volební kampaně. Podle obžaloby je Manafort vinný převážně z finančních machinací, během nichž mělo přes jeho účty protéct až 75 milionů dolarů (cca 1,65 miliardy korun). Měl také mnohokrát lobovat za ruské zájmy na Ukrajině, aniž by se registroval jako lobbista. Stejným obviněním čelí i další poradce Rick Gates, se kterým měl Papadopoulos komunikovat ohledně ruských kontaktů.

Obžaloba Manaforta a Gatese obsahuje 12 bodů. „Jde o konspiraci proti USA, spiknutí za účelem praní peněz, falešná a zavádějící daňová prohlášení, falešné výpovědi a sedm falešných zpráv o účtech,“ uvedla v prohlášení porota. Soud na ně zatím uvalil domácí vězení a několikamilionovou kauci.

Všechna současná obvinění však spadají do doby, kdy Manafort ještě pro Donalda Trumpa nepracoval a nespojují proto prezidentskou kampaň s Ruskem, což akcentovala během tiskové konference i mluvčí Bílého domu  Sandersová.

Američtí novináři zachytili Manaforta v autě.

Američtí novináři zachytili Manaforta v autě, když v pondělí přijížděl k soudu.

Papadopoulos nebyl jediným z Trumpovy kampaně, kdo se s Rusy setkával. V červnu roku 2016 se Paul Manafort společně s prezidentovým synem Donaldem mladším a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem setkal s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou, která jim v předchozí emailové komunikaci měla slíbit informace, jež by poškodily protikandidátku Hillary Clintonovou.

Manžel Ivanky Trumpové a současný prezidentův poradce Kushner se také v prosinci minulého roku setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem a nejmenovaným vlivným ruským bankéřem.

Vyšetřování má však daleko širší záběr, než se původně myslelo. Podle deníku Washington Post se Muellerův tým zaměřuje i na odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho (více čtěte ZDE), při kterém mohlo dojít ke zneužití pravomoci ze strany prezidenta Trumpa. Podle analytiků bude velmi složité takové zneužití prokázat.

Americká média jsou přesvědčena, že se vyšetřování rozhodně nechýlí k závěru, jak Bílý dům doufá. V souvislosti s objasňováním kauzy se dlouho spekuluje o tom, zda Trump nebude chtít odvolat Muellera. Prezidentův osobní právní zástupce Jay Sekulow takový scénář v úterý odmítl, postavil se také proti možnosti, že by Trump mohl obviněné omilostnit.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz