22. května 2019 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělská prokuratura chce zbavit mandátů katalánské poslance, kteří jsou ve vazbě kvůli referendu

Katalánsky politik Jordi Turull (vpravo) s Josepem Rullem jsou k nejvyššímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánsky politik Jordi Turull (vpravo) s Josepem Rullem jsou k nejvyššímu... | foto: Reuters

Madrid Španělská prokuratura ve středu požádala nejvyšší soud, aby pozastavil výkon mandátů katalánským zákonodárcům zvoleným do nového parlamentu. Pětice separatistů obviněných ze vzpoury poprvé zasedla do svých křesel v úterý, podle prokuratury je to však v rozporu se zákonem. Vedení parlamentu nyní čeká, jak rozhodne soud, informovala španělská média.

Čtveřice poslanců včetně bývalého katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase a jeden senátor byli do parlamentu zvoleni na konci dubna bez ohledu na to, že jsou dlouhodobě drženi ve vazbě. Za obvinění související s předloňským referendem za nezávislost Katalánska jim hrozí až 25 let vězení.

Zákon, podle něhož jsou katalánští politici souzeni, podle prokuratury zároveň zakazuje, aby vykonávali veřejné funkce a soud by jim proto měl jejich výkon co nejdříve pozastavit.

Podle listu La Vanguardia však okolo zmíněné pětice panují nejasnosti, neboť nejvyšší soud se nedávno vyjádřil, že rozhodnout o přerušení výkonu funkcí by mělo vedení parlamentních komor. Soud nechtěl do složení parlamentu zasahovat, neboť by se to dalo vykládat jako vměšování soudní moci do politiky.

Do čela Kongresu poslanců i Senátu byli v úterý zvoleni katalánští socialisté, což je vykládáno jako vstřícné gesto premiéra Pedra Sáncheze vůči tomuto autonomnímu regionu. Předsedkyně dolní komory Meritxell Batetová ve středu odeslala nejvyššímu soudu dotaz, jak se má v případě poslanců zachovat.

Pokud by byly mandáty čtveřice Katalánců skutečně pozastaveny, sníží to absolutní většinu v dolní komoře, čímž se může usnadnit získání důvěry novému premiérovi, kterým bude pravděpodobně opět Sánchez. Celá pětice se též může svých mandátů vzdát ve prospěch některého ze stranických kolegů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz