Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě. Rajoye vystřídá Sánchez

Svět

  11:34
MADRID - Španělští poslanci v pátek poprvé od pádu diktatury v roce 1975 vyslovili nedůvěru vládě. Šéfa lidovců Mariana Rajoye, který byl premiérem od prosince 2011, vystřídá v čele kabinetu lídr socialistů Pedro Sánchez. Ten byl v v pátek schváleném návrhu na vyslovení nedůvěry vládě uveden jako nový premiér. Podle španělských médií se jeho ceremoniál převzetí úřadu u krále Felipeho VI. uskuteční asi v sobotu.

Pedro Sanchez se stal novým premiérem Španělska. foto: REUTERS/Emilio Naranjo

Pro odvolání Rajoyovy vlády se vyslovilo 180 poslanců, potřebná byla absolutní většina 176 hlasů. Proti hlasovalo 169 poslanců, jedna poslankyně se zdržela hlasování. Sánchez nehlasoval, protože není poslancem. Deník El Diaro uvedl, že Sánchez v pátek dostal pro vedení vlády o deset hlasů více, než v roce 2016 Rajoy.  Šéf Evropské komise Juncker má plnou důvěru v novou španělskou vládu premiéra Sáncheze. Uprchlý katalánský expremiér Puigdemont nabádá k opatrnosti.

Socialisty, kteří mají 84 mandátů, podpořila v pátek radikální levicová strana Podemos (67), valencijská koalice Compromís (čtyři poslanci), katalánští separatisté (17), baskičtí nacionalisté (sedm) a jeden poslanec z Kanárských ostrovů. Proti hlasovali Rajoyovi lidovci (134), strana Ciudadanos (32), navarrská strana UPN (dva) a jeden asturský poslanec. Zdržela se poslankyně z Kanárské koalice.

Během hlasování zaznělo v sále překvapené hučení, když jeden z lidovců vyjádřil nedůvěru svému premiérovi; vzápětí se však opravil. Ihned po hlasování přijímal rozesmátý Sánchez gratulace. Poslanci podílející se na Rajoyově sesazení reagovali na výsledek dlouho trvajícím potleskem, do něhož skandovali heslo proslavené bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou: „Ano, můžeme.“ Návrh na vyslovení nedůvěry podali socialisté kvůli několik let staré korupční kauze bývalých regionálních politiků Lidové strany (PP), v níž minulý měsíc padl verdikt s vysokými tresty. Rajoy se před poslanci hájil s tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce existuje ve všech stranách.

V návrhu na vyslovení nedůvěry vládě byl jako nový premiér uveden šestačtyřicetiletý Sánchez. Jmenován panovníkem bude poté, co o výsledku hlasování krále Felipeho VI. informuje předsedkyně dolní komory parlamentu Ana Pastorová. Jmenovací dekret pak musí vyjít v úřední věstníku.

Pedro Sanchez se stal novým premiérem Španělska.
Pedro Sanchez se stal novým premiérem Španělska.

Socialistům při odvolávání vlády pomohlo mimo jiné to, že Sánchez ve čtvrtek slíbil dialog s katalánským separatistickým kabinetem i respektování již částečně schváleného rozpočtu, což byla podmínka baskických nacionalistů. Ti mají totiž v návrhu rozpočtu, který prošel jednou komorou parlamentu, přislíbeno 540 milionů eur na investice do infrastruktury v Baskicku.

Sánchez slíbil, že uspořádá parlamentní volby, před tím ale chce v zemi „obnovit politickou stabilitu“. Konkrétní termín voleb neuvedl. Jeho vládnutí ale bude složité, protože ne všechny strany, které v pátek hlasovaly pro odvolání kabinetu podporují Sánchezovu politiku. Například někteří z katalánských poslanců dali najevo, že hlasují hlavně pro odvolání Rajoye.

Sánchez měl šanci stát se premiérem už v únoru 2016. Španělský král ho tehdy pověřil sestavením kabinetu poté, co vítěz prosincových voleb Rajoy pověření odmítl. Sánchez ale pak nezískal důvěru poslanců, žádná ze stran totiž neměla většinu v parlamentu, a volby se musely poprvé v historii země opakovat. Podobně ovšem skončily i ty opakované a Rajoy nakonec dostal důvěru parlamentu až napodruhé díky tomu, že část socialistů se při hlasování zdržela.

Rajoy popřál Sánchezovi

Španělský premiér Mariano Rajoy v pátek v dolní komoře parlamentu už před hlasování o vyslovení nedůvěry vládě popřál šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi jako budoucímu ministerskému předsedovi. Již ve čtvrtek dalo několik stran najevo, že návrh socialistů na Rajoyovo odvolání v pátek podpoří. Hlasování, které se mělo konat až po poledni, bylo posunuto na 11:00 SELČ.

Mariano Rajoy gratuluje Pedrovi Sanchezovi jako budoucímu ministerskému předsedovi.

„Chci být prvním, kdo Pedru Sánchezovi poblahopřeje. Přijmu jako demokrat výsledek hlasování, ač nesouhlasím s tím, co se tady děje,“ prohlásil v pátek Rajoy před poslanci. „Bylo mi ctí být premiérem Španělska a zanechat tuto zemi lepší, než jaká byla, když jsem vedení její vlády převzal,“ rozloučil se Rajoy v parlamentu.

Návrh na vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu lidovců podali socialisté minulý týden poté, co soud zveřejnil vysoké tresty pro více než dvacítku bývalých regionálních politiků a funkcionářů vládní Lidové strany (PP). Verdikt se týká jedné z větví rozsáhlé korupční kauzy a posuzované skutky se staly v letech 1999 až 2005. Rajoy se ve čtvrtek před poslanci hájil s tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce je ve všech stranách.

Třiašedesátiletý Rajoy je premiérem od prosince 2011. Své nynější funkční období ale začal se zpožděním až poté, co se musely ve Španělsku poprvé v historii parlamentní volby opakovat. Ani v těch opakovaných žádná ze stran nezískala absolutní většinu poslanců a Rajoy tak pro sestavení vlády dostal důvěru parlamentu až napodruhé díky tomu, že část socialistů se zdržela hlasování.

Pedro Sánchez slaví triumfální návrat

Po dvojí volební porážce v parlamentních volbách a vypuzení z čela španělských socialistů (PSOE) se Pedro Sánchez (46) dokázal před rokem vrátit na pozici šéfa strany a po dnešním vyslovení nedůvěry v parlamentu vládě lidovců Mariana Rajoye usedne do křesla ministerského předsedy: - Sánchez slíbil dialog s katalánskou separatistickou vládou i to, že bude respektovat již částečně schválený rozpočet. Těmito dvěma sliby přesvědčil nerozhodnuté baskické a katalánské nacionalisty, aby mu pomohli hlasovat proti vládě.

Sánchez stál v čele Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) od července 2014. V bezmála 140 let dlouhé historii PSOE byl prvním stranickým šéfem, nezvoleným sjezdem. Delegáti ho ve funkci potvrdili pouhou aklamací. V říjnu 2016 ho ale zbavili vůdcovství po druhé volební pohře socialistů po sobě; do čela strany byl znovu zvolen loni v květnu, nezasedá ale v parlamentu.

Narodil se 29. února 1972 do zámožné rodiny na předměstí Madridu, jeho otec byl podnikatel. Do PSOE vstoupil v roce 1993, ve svých 21 letech.

V roce 1995 vystudoval ekonomii a obchod na Univerzitě Complutense v Madridu; studoval také v Bruselu a na Mezinárodní škole managementu (IESE) při univerzitě ve španělské Navaře. Doktorát z ekonomie získal na madridské soukromé univerzitě UCJC.

S politikou začínal na regionální úrovni. V letech 2004-2009 byl radním v Madridu a v roce 2009 poprvé usedl do parlamentu, když vystřídal svého kolegu, který odešel do důchodu. Po neúspěšných volbách v roce 2011 se rozhodl studovat, pracoval jako ekonomický konzultant a přednášel na vysokých školách. V roce 2013 se do parlamentu vrátil a setrval tam do října 2016. - Po volbách v prosinci 2015, kdy PSOE skončila jako druhá za lidovci Mariana Rajoye, se v čase následné politické krize Sánchez neúspěšně pokusil sestavit vládu s podporou stran Ciudadanos a Podemos.

V červenci 2016 následovaly opakované volby, které PSOE opět prohrála. Sanchezovi za to byla připisována politická odpovědnost a předsednictvo strany ho zbavilo vůdcovství. Ale v květnu 2017 již slavil triumfální návrat, když poté, co vytrvale objížděl zemi a hovořil se svými stoupenci, byl nakonec zvolen do čela PSOE.

Jako šéf socialistů se Sánchez vyslovoval pro větší práva a pravomoci regionů, není však pro samostatnost Katalánska. Socialisté nicméně podpořili vládu lidovců při zvládání katalánské krize loni na podzim.

Ve Španělsku má Sánchez přezdívku „krasavec“ (guapo). V mládí se svými 190 centimetry výšky hrával basketbal. Uhlazený ekonom je v politice podle názoru expertů odvážný, ale ne příliš prozíravý a nemá dlouhodobé vize. Je ženatý a má dvě děti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!