28. dubna 2019 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělé volí parlament. Účast je zatím nebývale vysoká, vzrostla hlavně v Katalánsku

Současný ministr Sánchez podle průzkumů uzavře koalici buď s liberální stranou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný ministr Sánchez podle průzkumů uzavře koalici buď s liberální stranou... | foto: AP Photo

Madrid Již potřetí za necelé čtyři roky v neděli vyrazili španělští voliči vybírat nové poslance. Zájem je podle údajů volební komise větší než v roce 2016 a výrazně vzrostl zejména v Katalánsku, jehož snaha o nezávislost je jedním z hlavních témat předčasných voleb.

Favoritem hlasování, které má vyřešit patovou situaci v parlamentu, jsou vládnoucí socialisté, většinu hlasů ale patrně nezískají. Klíčovým faktorem pro očekávaná složitá povolební vyjednávání bude, ke komu se přikloní do poslední chvíle nerozhodnutí voliči, jichž je podle odhadů téměř třetina. Do výsledků promluví rovněž volební účast, která je zatím podle médií nebývale vysoká.

Hlasovací místnosti se otevřely v 9:00 a po pěti hodinách přišlo k urnám v celé zemi 41,5 procenta voličů, což je o téměř pět procentních bodů více než při předčasných volbách před třemi lety. Ještě výraznější nárůst zájmu o volby zaznamenali v Katalánsku, kde za pět hodin přišlo 43,5 procenta lidí, tedy o 11 bodů více než minule. Podle listu El País výrazněji než v Barceloně či dalších velkých městech roste účast ve venkovských oblastech a místech, kde mají katalánští separatisté větší podporu.

Socialistický premiér Pedro Sánchez odvolil v Madridu mezi prvními.
Průzkumy dávaly Sánchezovi šanci na sestavení dvou možných koalic: buď s...

K účasti ve volbách vyzval hned ráno Španěly socialistický premiér Pedro Sánchez, který přišel v Madridu volit mezi prvními. „Po letech nestability a nejistoty je velmi důležité, aby voliči vyslali jasný vzkaz, jaké Španělsko chtějí,“ řekl Sánchez novinářům. Průzkumy mu dávaly šanci na sestavení dvou možných koalic: buď s liberální stranou Ciudadanos, nebo s protestní levicovou formací Unidos Podemos a malými regionálními stranami.

Stejně jako Sánchez volali v neděli po vysoké volební účasti i lídr Ciudadanos Albert Rivera a šéf Unidos Podemos Pablo Iglesias. Média se však neshodují, které straně vysoká účast pomůže nejvíce. Předseda lidovců Pablo Casado prohlásil, že si země zaslouží stabilní vládu. Jeho strana, která vyhrála minulé volby, by však podle průzkumů měla přijít až o polovinu křesel a skončit s odstupem druhá.

Poprvé od pádu diktatury v roce 1975 se v neděli do parlamentu podle průzkumů dostanou i zástupci krajní pravice. Strana Vox, která používá protiimigrační rétoriku, by mohla ve 350členném zákonodárném sboru získat až 30 poslanců.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na Lidovky.cz