3. června 2012 11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Berlín věděl o izraelských jaderných hlavicích, píše server Spiegel

Německá ponorka Dolphin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá ponorka Dolphin | foto: ČTK

BERLÍN Německo pomáhá Izraeli posilovat jeho vojenské jaderné kapacity. Němečtí představitelé údajně věděli, že se židovský stát chystá vybavit střelami s jadernými hlavicemi ponorky, které mu Berlín v rámci zbrojního kontraktu dodává. Izrael nikdy oficiálně nepřiznal, že jaderné zbraně má.

Informaci v neděli přinesl německý server Spiegel Online. Izraelský ministr obrany Ehud Barak Spiegelu řekl, že by Němci měli být hrdí na to, že dodávkami ponorek zajistili existenci Izraele "na mnoho let".

Ponorky typu Dolphin

Německo dodalo Izraeli už tři ponorky typu Dolphin, čtvrtá byla nedávno dokončena a do Izraele by měla dorazit příští rok. Celkem by měl židovský stát převzít přinejmenším šest těchto plavidel a zvažuje rozšíření kontraktu až na devět ponorek. Plavidla se pohybují pod vodou tak tiše, že jsou schopny dostat se nepozorovaně do výsostných vod jiného státu.

Spiegel konstatuje, že v minulosti Německo vždy trvalo na tom, že nemá žádné informace o tom, že by na palubě jím dodaných ponorek měly být jaderné zbraně. Nyní však němečtí představitelé, včetně bývalého vysokého úředníka na ministerstvu obrany Lothara Rühla, serveru přiznali, že vždy předpokládali, že Izrael ponorky atomovými hlavicemi vybaví. Rühl také uvedl, že o této záležitosti dokonce jednal s izraelskou armádou.

Izrael jaderné zbraně vždy popíral
Prodej vojenských ponorek Izraeli v básni zveřejněné nedávno v několika světových denících kritizoval německý spisovatel Günter Grass. Mimo jiné v ní varoval, že Izrael coby údajná jaderná mocnost ohrožuje křehký světový mír.

ČTĚTE TAKÉ

Izrael nikdy oficiálně neuvedl, že vlastní atomovou bombu. Židovský stát nicméně není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Podle Spiegelu dokumenty z německého ministerstva zahraničí ukazují, že Berlín už v roce 1961 věděl, že Tel Aviv atomové zbraně vyvíjí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz