Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Špionážní čin‘. Francie obvinila Rusko z pokusu o zachycení vysílání vesmírného satelitu

Svět

  18:09
Toulouse (Francie) - Francie v pátek obvinila Rusko, že se ve vesmíru pokusilo loni zachytit vysílání francouzsko-italského satelitu, který armády obou zemí používají k zabezpečené komunikaci. Chování ruské družice ministryně obrany Florence Parlyová označila za „špionážní čin“, informovala agentura AFP.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: youtube.com/DailyStar

Američany znervózňuje záhadná ruská družice. Byla důvodem k založení vesmírných sil?

„Zatímco (satelit) Athena-Fidus v klidu obíhal Zemi, přiblížil se k němu jiný satelit, nablízko, trochu moc blízko,“ řekla francouzská ministryně Parlyová v Národním středisku vesmírných studií v jihofrancouzském městě Toulouse. Podle ní byl ruský satelit tak blízko, že „bychom si mohli myslet, že se pokoušel zachytit naši komunikaci“. Snažit se poslouchat své sousedy podle Parlyové přitom není jen nepříliš přátelské. „Říká se tomu špionážní čin,“ uvedla.

Podle ministryně obrany je ale ruská družice Luč-Olimp naštěstí „trochu indiskrétní“. „Viděli jsme ji přilétat a přijali jsme patřičná opatření,“ vysvětlila Parlyová. Ruská družice podle ní následně sledovala i jiné cíle, ministryně ale nevyloučila, že by se zařízení mohlo o zachycení vysílání francouzsko-italského satelitu opět pokusit.

Na „velmi nenormální chování“ ruského „vesmírného objektu“ vypuštěného na oběžnou dráhu v říjnu 2017 si před časem stěžovaly také Spojené státy, poznamenala agentura AFP.

Autor:

Mohlo by vás zajímat