Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Špionážní ráj. Tajné dokumenty odhalují JAR jako zlatý důl pro agenty

Jihoafrická republika - „eldorado špionů“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrická republika - „eldorado špionů“. | foto: Reuters / The Guardian // Koláž Šimon / LN

PRETORIA/PRAHA Jihoafrické tajné služby jsou politicky roztříštěné a někteří jejich agenti pracují i pro někoho jiného, odhalují tajné dokumenty.

„Zahraniční vlády a jejich tajné služby se pokoušejí oslabovat stát a jihoafrickou suverenitu. Pokračující nedostatek bezpečnostních standardů (...) tento risk zvyšuje,“ píše se v jednom z tajných dokumentů, které v rámci aféry Spy Cables odhalila televize al-Džazíra a deník The Guardian. I proto se o zemi s druhou největší ekonomikou Afriky jeden z agentů vyjádřil jako o „eldorádu špionů“.

Desítky aktivních špionů

Jen v metropoli Jihoafrické republiky Pretorii aktivně působilo 78 špionů, k jejichž jménům, adresám a telefonním číslům se novináři v rámci odhalených tajných materiálů dostali. Dalších 65 agentů pracujících v utajení údajně odhalili sami Jihoafričané. Mezi zeměmi, které na jih černého kontinentu posílaly své špiony, byly Spojené státy, Indie, Írán, Británie nebo třeba Senegal.

Zvýšený zájem tajných služeb o JAR souvisí podle listu The Guardian s tím, jak sílí mezinárodní boj o africké surovinové zdroje a že země představuje regionální mocnost a významné komunikační centrum. V Africe zároveň dramaticky roste ekonomická role Číny a Západ se vojensky angažuje hned na několika místech kontinentu.

Tajné služby jiných zemí mohou zároveň využívat fakt, že jihoafrická Národní zpravodajská agentura (NIA) je politicky roztříštěná a propustná pro cizí tajné služby. „Každý z nich (agentů) pracuje i pro někoho jiného,“ řekl novinářům nejmenovaný zdroj z tajných služeb, který působil právě v JAR. Příkladem může být bývalý šéf zdejších tajných služeb Mo Shaik, blízký spojenec prezidenta Jacoba Zumy. Shaik sloužil podle dokumentů zveřejněných v roce 2008 v rámci aféry WikiLeaks jako klíčový zdroj informací pro USA ze Zumova tábora.

Útočiště i cíl špionáže

Pro mnohé tajné služby tak Jihoafrická republika představuje nejen bezpečné útočiště, ale i cíl špionáže. Jedním z citovaných případů je špehování vývoje jihoafrického jaderného programu, které tajné dokumenty připisují zejména Američanům a Francouzům. Africká země v 80. letech vyrobila několik jaderných zbraní, později ale podepsala smlouvu o jejich nešíření a zničila je.

V roce 2007 čtyři muži pronikli do jaderného výzkumného centra Pelindaba, kde režim apartheidu vyvíjel v 70. letech jaderné zbraně. Jihoafričtí zpravodajci se domnívají, že neznámí ozbrojenci prováděli špionáž.

Pikantní je, že jihoafrické tajné služby údajně špehovaly i svoji vlastní vládu. Podle jednoho ze zveřejněných dokumentů se snažily zjistit detaily chystané spolupráce s Ruskem na programu satelitního sledování v hodnotě 100 milionů dolarů. Satelitní systém zvaný Projekt Kondor, který vyneslo Rusko na oběžnou dráhu loni v prosinci, umožňuje satelitní sledování celého kontinentu.

Jihoafrickou účast na projektu v minulosti kritizovala opozice, které se nezdála příliš vysoká cena ani tajnosti, které s ním vláda dělala. Zpochybňovala ale i smysl celého sledovacího programu – ten prý může zemi pomoci jen při pozorování mírových operací v jiných zemích kontinentu nebo při boji s pytláky.

Ukončit západní monopol na prodej zbraní

Agenti se podle tajných dokumentů domnívali, že se jihoafrická vláda snaží účastí na projektu o upevnění vazeb s Ruskem, s jehož dalším satelitním systémem by se měl Projekt Kondor spojit. Spolupráce obou zemí by prý také mohla vést k ukončení dominance USA a Francie v prodávání zbraní do afrických zemí.

Aféra Spy Cables podle opoziční Demokratické aliance (DA) výrazně poškozuje jihoafrické tajné služby. Opozice proto vyzvala vládu k vytvoření parlamentní komise, která by měla prozkoumat případné chyby jihoafrických zpravodajců. „Mohlo by to poškodit vztahy mezi SSA (statní bezpečnostní agentura) a ostatními zahraničními tajnými službami, kterých se únik také týkal. Pravděpodobně se sníží důvěryhodnost SSA,“ prohlásil David Maynier, bezpečnostní expert Demokratické aliance.

Opozice se také obává, že únik tajných dokumentů by mohl vést ke schválení příliš přísné verze připravovaného zákona o tajných informacích, který by mohl trestat úniky až 25letým vězením, a ohrozit tak práci novinářů i whistleblowery.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...