Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Spisovatelka se omluvila za křivé obvinění ze znásilnění, muž si odseděl 16 let. Je mi to líto, řekla

Americká spisovatelka Alice Seboldová se omluvila muži, který byl před téměř 40 lety křivě odsouzen za její znásilnění a strávil kvůli tomu 16 let za mřížemi. (3. června 2007) foto: ČTK

Známá americká spisovatelka Alice Seboldová se omluvila muži, jehož před téměř čtyřiceti lety neprávem odsoudili za její znásilnění. Strávil kvůli tomu šestnáct let za mřížemi. Soud jej minulý týden v přezkumném řízení osvobodil.
  8:35

„V roce 1982 jsem chtěla spravedlnost, a ne spáchat bezpráví. A určitě jsem nechtěla navždy a neodčinitelně změnit život mladého muže kvůli zločinu, který změnil i můj život. Je mi to líto,“ uvedla spisovatelka Seboldová v prohlášení, které nyní zveřejnila.

Anthony Broadwater byl za domnělý zločin v roce 1982 odsouzen a již při původním líčení se domáhal změny verdiktu. Porota mu na závěr obnoveného přezkumného líčení, které proběhlo minulý týden, dala nakonec za pravdu. Podle prokuratury původní vyšetřování a proces provázela závažná pochybení.

Do vězení se nyní 61letý Broadwater dostal i na základě toho, že jej Seboldová před soudem identifikovala, ačkoli při první policejní identifikaci na něj neukázala.

Spisovatelka Seboldová o své traumatické zkušenosti napsala knihu s názvem Lucky, ta měla být také nově zfilmována. Společnost Netflix ale od projektu nyní ustoupila, a to ještě před osvobozujícím verdiktem pro muže, který v knize vystupuje jako zločinec. 

Podle časopisu Variety producenti společnosti už dříve pojali podezření, že Broadwater možná nebyl odsouzen právem.

Alice Seboldová (nar. 6 září 1963) je autorka románů Pevné pouto a The Almost Moon, stejně jako zmíněné knihy pamětí s titulem Lucky. Její prvně jmenovanou knihu, která se stala bestsellerem, zfilmoval režisér Peter Jackson. Film Pevné pouto (2009) pojednává o dívce, kterou ve čtrnácti letech v roce 1973 zavraždili cestou domů ze školy. Hrají v něm Mark Wahlberg a Rachel Weiszová. 

Její paměti s názvem Lucky popisují vzpomínky na studium na univerzitě v Syracuse, kde ji znásilnili.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...