Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Spojené státy by mohly mít do listopadu vakcínu proti koronaviru, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump. foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu proti koronaviru ještě před termínem prezidentských voleb plánovaných na začátek listopadu. Jedná se přitom o výrazně optimističtější odhad, než jaký dříve veřejnosti předkládali experti Trumpova krizového štábu pro boj s pandemií, napsala agentura Reuters.
  17:59

Brazílie hlásí více případů za den než USA, nakazil se i kolumbijský exprezident

„Dříve než na konci roku, mohlo by to být mnohem dříve,“ odpověděl Trump na dotaz moderátora Geralda Rivery, kdy by mohla být vakcína hotová. „Dříve než 3. listopadu?“ dotázal se Rivera. Na toto datum jsou v USA plánovány prezidentské volby. „Myslím, že v některých případech ano, možná dříve, ale přesně okolo toho termínu,“ odpověděl prezident.

„Již velmi brzo budeme mít vakcíny, již velmi brzo budeme mít léky,“ pokračoval Trump v rozhlasovém rozhovoru. Prezident dlouhodobě prosazuje co nejrychlejší otevření americké ekonomiky a požaduje rovněž návrat žáků do škol po letních prázdninách. Na dobrém stavu amerického hospodářství, které v posledních měsících utrpělo bezprecedentní propad, totiž Trump do velké míry staví svou kampaň za znovuzvolení.

Šíření nákazy se přitom v USA v posledních týdnech po nedávném zpomalení znovu zrychluje a země je nadále z hlediska absolutních čísel zdaleka nejhůře zasaženou na celém světě. Od začátku pandemie registruje již 4,8 milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2 a přes 158.000 zemřelých s covidem-19. Počet mrtvých se přitom nyní zvyšuje v průměru o více než 1000 za den.

Trumpova slova potvrdil epidemiolog

Uznávaný epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci ve středu Reuters řekl, že při příznivém vývoji by až ke konci letošního roku mohlo být jasné, zda některá z testovaných vakcín vykazuje kýžené účinky a nepředstavuje zdravotní riziko.

Covid-19 'trumfl’ chřipku, za rok v souvislosti s ním zemřelo už více lidí

Trump v rozhovoru rovněž nepotvrdil ani nevyvrátil možnost, že Čína ukradla vakcínu Spojeným státům. Podle amerických bezpečnostních činitelů totiž hackeři napojení na čínskou vládu nedávno zaútočili na servery biotechnologické firmy Moderna, která vyvíjí jednu z nejslibnějších látek, a snažili se z nich ukrást data. „Nemůžu to říci jistě, ale je to možné,“ prohlásil prezident.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...