Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Povolení ruské vakcíny v EU není pravděpodobné, míní odborník. Zřejmě jí chybí část klinického testování

Potencionální vakcína proti covidu-19. foto: Reuters

Praha - Povolení ruské vakcíny proti covidu-19 na území Evropské unie je velmi nepravděpodobné. Nemá zřejmě třetí fázi klinického testování, která je v Evropě i v USA povinná. Řekl to výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil, že Rusko jako první na světě schválilo očkování látku proti covidu-19.
  17:57

„Největší problém je v tom, že o výzkumu je dosud velmi málo zveřejněných informací,“ uvedl Dvořáček. Vakcína, která dostala označení Sputnik V, je na seznamu zhruba tří desítek látek, jež ukončily laboratorní testování. Seznam vede Světová zdravotnická organizace (WHO).

Podle Dvořáčka ale zřejmě ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, který ji vyvinul, nedokončil, a možná ani nezačal třetí fázi klinického hodnocení, kde se očkování testuje na velkém počtu zdravých dobrovolníků.

„V Evropě a ve Spojených státech si nedokážeme představit, že bychom tuhle fázi vynechali. Teprve třetí fáze umožní lépe zmapovat účinnost vakcíny a predikovat, jak dlouho se protilátky v organismu udrží,“ dodal. Platforma, kterou moskevský ústav, pro vakcínu využívá je podle něj založená na genetické úpravě viru a je podobná platformě, kterou používá ve své vakcíně proti koronaviru firma Astra Zeneca spolu s oxfordskou univerzitou.

Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. WHO v červenci uvedla, že právě látku AZD1222 firmy Astra Zeneca považuje za nejnadějnějšího kandidáta. Podle klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci a je bezpečná.

„V současné době se využívá takzvaný adaptabilní model, kdy kombinujete druhou a třetí fází klinického testování, třetí začnete před ukončením druhé. Ale není možné ji úplně vynechat,“ dodal Dvořáček.

Firmy včetně Astra Zeneca podle něj u vakcíny proti covidu-19 začaly s výrobou před ukončením třetí fáze klinických testů, aby bylo očkovací látky dost v zásobě ve chvíli, kdy testy s konečnou platností potvrdí její bezpečnost a účinnost.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat