Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednání s Putinem? Bude-li chtít ukončit válku, tak ano, řekl Biden

Svět

  20:28aktualizováno  21:00
Prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek jednal v Bílém domě se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Poté vystoupili na tiskové konferenci. Biden tam uvedl, že by jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem pouze tehdy, pokud by prokázal úmysl ukončit válku. Oba prezidenti se také shodli, že Rusko ponese zodpovědnost za své válečné zločiny na Ukrajině.

„Nemám nyní žádné plány ho kontaktovat. Jsem připraven (s Putinem) jednat, pokud dá najevo úmysl ukončit válku. To zatím neudělal. Až se tak stane, po poradě s našimi partnery v NATO se s ním rád sejdu a pobavím se s ním,“ řekl Biden na tiskové konferenci v Bílém domě po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Francie a Rusko jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce zdokumentovaných válečných zločinů, kterých se na Ukrajině dopouští jeho armáda i další proruské síly, včetně žoldnéřských skupin.

Stojí to ve společném prohlášení po dnešním jednání prezidentů Francie a USA Emmanuela Macrona a Joea Bidena v Bílém domě. Biden před novináři prohlásil, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem by se k jednání sešel jen po konzultacích v rámci Severoatlantické aliance a až ve chvíli, kdy by dal šéf Kremlu jasně najevo svůj úmysl ruskou agresi na Ukrajině ukončit.

Prezidenti se shodli, že Ukrajinu budou jejím v odporu proti ruské invazi podporovat tak dlouho, jak to bude nutné. Chtějí podpořit její odolnost v zimě například posílením dodávek protileteckých systémů a vybavení potřebného k opravám ukrajinské energetické sítě, na kterou nyní ruské síly opakovaně útočí.

Macron na tiskové konferenci po jednání Bidenovi poděkoval za podporu Ukrajině, která se už od února brání ruské agresi. „Tato válka má přímý vliv na Evropu a Spojené státy se do našeho společného snažení rozhodly investovat mnoho,“ řekl Macron. Dodal, že společným cílem Francie a USA je udržitelný mír a Bidenův jednoznačný postoj je pro jeho dosažení zásadní.

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k rozkladu už tak špatných diplomatických vztahů mezi Ruskem a Západem v čele se Spojenými státy. Jejich prezident dnes poznamenal, že s Putinem nyní nemá v úmyslu jednat. Sešel by se s ním prý pouze v případě, že by Putin prokázal úmysl válku ukončit, což podle Bidena zatím neudělal. „Až se tak stane, po poradě s našimi partnery v NATO se s ním rád sejdu a pobavím se s ním,“ řekl Biden.

Macron naproti tomu v Bílém domě oznámil, že s Putinem bude hovořit už v následujících dnech. „Budu s ním nadále mluvit, protože se neustále snažíme předejít další eskalaci. Budu chtít mluvit například o bezpečnosti jaderných elektráren,“ řekl francouzský prezident. Macron s Putinem v průběhu více než devět měsíců pokračující ruské invaze na Ukrajinu hovořil už několikrát bez jasného očividného výsledku.

Řešením konfliktu na Ukrajině je podle Macrona vyjednávání mezi válčícími stranami. „Nikdy ale nebudeme Ukrajince tlačit ke kompromisu, který pro ně není přijatelný. Protože jsou tolik stateční a brání své životy, svoji zemi a naše hodnoty. Chceme udržitelný mír a respektujeme právo Ukrajiny rozhodnout, kdy a za jakých podmínek bude jednat o svém území,“ prohlásil Macron.

Rusko a Ukrajina musí podle něj najít cestu k vyjednávacímu stolu. „Ve správnou chvíli a za podmínek, které si určí Ukrajinci, jim pomůžeme zajistit mír,“ prohlásil francouzský prezident. Přímá jednání ukrajinské a ruské delegace se uskutečnila naposledy na konci března a neměla žádný výsledek. K jednání a dialogu vyzvaly i další světové mocnosti včetně Číny, Indie nebo Turecka.

Macron a Biden ve čtvrtek hovořili také o situaci v oblasti Indo-Pacifiku, postoji vůči Íránu, který podle obou prezidentů nesmí dospět k vyvinutí jaderné zbraně, ale dotkli se také otázek světové potravinové bezpečnosti, klimatických změn, energetiky i vesmíru.

V souvislosti s postojem k Číně se Biden a Macron dohodli, že budou koordinovat své reakce na „výzvy, které představuje, především v oblasti lidských práv“. S Čínou hodlají spolupracovat „v důležitých globálních otázkách“, například právě při řešení změny klimatu.

„Kdybych měl vyjmenovat, v jakých všech oblastech Spojené státy a Francie spolupracují, byli bychom tu do večeře,“ řekl Biden na tiskové konferenci po jednání s Macronem.

Prezidenti se i s manželkami, Jill Bidenovou a Brigitte Macronovou, se znovu setkají později večer u státní večeře v Bílém domě.

Svoboda, rovnost, bratrství

Biden při Macronově příjezdu v krátkém vystoupení před Bílým domem ve francouzštině vyzdvihl hodnoty „svobody, rovnosti a bratrství“, jedno z hesel Velké francouzské revoluce. Macron vůči Bidenovi vystupoval s viditelnou vřelostí a řekl, že partnerství Francie a USA je zakořeněné v průběhu staletí.

„Je osudem Francie a Spojených států čelit globálním výzvám společně,“ řekl Macron. Biden uvedl, že „Spojené státy si nemohou přát lepšího partnera pro spolupráci, než je Francie“.

„Naše spojenectví je nezbytné pro stabilitu ve světě,“ prohlásil americký prezident.

Následně oba prezidenti spolu se svými manželkami za zvuku hudby vojenské kapely vystoupali po schodech Bílého domu a po krátké chvíli se odebrali dovnitř.

Macron už ve Washingtonu ve středu jednal s americkými zákonodárci, vládními představiteli a řediteli firem. Později večer se prezidentské páry setkají u státní večeře. Agentura AP píše, že státní večeře je velkou diplomatickou poctou, kterou USA vyhrazují jen svým nejbližším spojencům.

Biden je nyní v polovině svého čtyřletého prezidentského mandátu a návštěva francouzského prezidenta je jeho první oficiální státní návštěvou, kterou hostí. Macron byl jako prezident ve Spojených státech už v roce 2018, kdy v Oválné pracovně úřadoval Bidenův předchůdce Donald Trump.

Autoři: ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat