Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trump pozastavil část financí pro Etiopii kvůli sporu o přehradu. Země je prý odhodlána projekt dokončit

Etiopská přehrada na Nilu. foto: ČTK

Washington/Addis Abeba - Americké ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že na příkaz prezidenta Donalda Trumpa pozastavuje část finanční pomoci, kterou poskytuje Etiopii. K tomuto kroku se USA rozhodly kvůli údajně nedostatečnému vývoji v rozhovorech mezi Etiopií, Egyptem a Súdánem ohledně obrovské přehrady, kterou Addis Abeba staví na horním toku Nilu, informovala agentura AP.
  22:09

Z vyjádření ministerstva není jasné, jaký obnos přestanou Spojené státy poskytovat. V časopise Foreign Policy se však minulý týden objevila zpráva, že by východoafrický stát mohl přijít o 130 milionů dolarů (2,9 miliardy korun).

Etiopie zatím rozhodnutí nekomentovala. Její velvyslanec v USA Fitsum Arega tento týden na twitteru oznámil, že jeho země je odhodlána přehradu dokončit, protože projekt „vyvede Etiopii z temnoty“. Přehrada za 4,6 miliardy dolarů (102,3 miliardy korun) má být největší hydroelektrárnou v Africe.

Pro Etiopii je stavba otázkou národní hrdosti a tamní vůdci v ní vidí způsob, jak s pomocí levné elektrické energie nastartovat ekonomiku. Egypt se však obává, že by stavba mohla ohrozit životy jeho obyvatel, protože země existenčně závisí na přísunu vody z Nilu. Spor se odehrává zejména ohledně rychlosti plnění nádrže přehrady a toho, jak vodu z díla vypouštět v obdobích dlouhotrvajícího sucha.

Diplomatická roztržka se táhne již roky a obě strany si kvůli přehradě i pohrozily válečným konfliktem. USA se letos postavily do role prostředníka a zprostředkovaly několik kol jednání, Etiopie ovšem Američany obviňuje, že straní Egyptu. Do věci se vložil i papež František a vyzval k pokračování rozhovorů a odvrácení hrozícího střetu.

Roztržka se týká rovněž Súdánu, který se obává o osud svých menších přehrad. Etiopská přehrada mu však dává naději na získání levnější elektrické energie, ve sporu tak působí spíše jako mediátor, poznamenává AP.

Etiopie již dříve uvedla, že přehradu naplní s dohodou se svými sousedy, či bez ní. V rezervoáru o objemu 74 miliard krychlových metrů, což je zhruba stonásobek co do objemu největší české přehrady Orlík, se přitom první voda ocitla letos v červenci. Etiopská vláda tento fakt oslavovala a přisuzovala jej vydatným dešťům, egyptští představitelé však vyjádřili pochybnosti a rychle žádali od Addis Abeby vysvětlení.

USA však podle ministerstva zahraničí chtějí nadále pomáhat Etiopii zvládat situaci kolem covidu-19 a nákazy virem HIV. Zachovají také část pomoci určenou lidem postiženým suchem a těm, kteří se museli vystěhovat ze svých domovů. Zhruba 110milionová Etiopie v minulých dnech zaznamenala rychlý růst počtu případů covidu-19, celkem má přes 54 tisíc nakažených a 846 mrtvých.Mluvčí americké diplomacie ve středu uvedl, že naplňování přehrady před jejím řádným dokončením představuje riziko pro lidi žijící pod ní a že plnění rezervoáru ještě před dosažením dohody s Egyptem a Súdánem podrývá důvěru ve vyjednávání.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat