26. října 2017 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spojené státy zveřejní poslední utajované dokumenty k atentátu na Kennedyho

Americký prezident John F. Kennedy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident John F. Kennedy. | foto: Reuters

Washington Národní archiv Spojených států se ve čtvrtek chystá zveřejnit zbývající utajované informace z vyšetřování atentátu na někdejší hlavu Spojených států Johna Kennedyho. Tento krok by mohl zablokovat ještě prezident Donald Trump, ten ale v sobotu oznámil, že tak neučiní.

Odtajnění se týká 3810 dokumentů Federálního úřadu vyšetřování (FBI) a Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Odborníci, kteří se podrobně zabývali vraždou amerického prezidenta Johna F. Kennedyho z 22. listopadu 1963, nepředpokládají, že čtvrteční očekávané odtajnění zbývajících dokumentů o vyšetřování atentátu přinese něco zásadně nového, napsala agentura AP.

Obávají se rovněž, že poslední utajovaný balík více než pěti milionů stran materiálů moc nepomůže ukončit trvající konspirační teorie. Podle jedněch 46letého, dosud nejoblíbenějšího amerického prezidenta zlikvidovala mafie, podle jiných Kuba nebo skupina ničemných agentů tajné služby.

Myšlenkou, že se Kennedy stal obětí pečlivě připraveného spiknutí, se zabývalo množství knih, článků, filmů i televizních seriálů. Nikde se však neobjevil přesvědčivý důkaz, že Lee Harvey Oswald, který byl označen za střelce a sám byl zavražděn dva dny po atentátu při převozu do věznice, měl nějaké spolupachatele.

Podle expertů se zbývající utajované dokumenty zřejmě budou týkat především snah Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zjistit, jaké měl Oswald kontakty se špiony Kuby nebo Sovětského svazu během cesty do Mexika v září 1963.

Velká část dokumentů k atentátu již byla v minulosti zveřejněna, některé složky ale v režimu utajení zůstaly až do dneška, kdy končí lhůta na jejich blokování. Jde dohromady o 3810 dokumentů.

Zveřejnění může zastavit jen Trump

Zablokovat odtajnění může ještě prezident Donald Trump, který ale v sobotu oznámil, že tak neučiní. Nicméně list The Washington Post téhož dne s odvoláním na nejmenovaného činitele Národní bezpečnostní rady (NSC) napsal, že „federální úřady“ na prezidenta naléhají, aby blíže neurčený počet složek zveřejněn nebyl.

„Prezident bude požádán, aby dokumenty zadržel, o tom není naprosto žádných pochyb,“ řekl uvedený činitel NSC pod podmínkou zachování anonymity. „Rozhodně jsou tam složky týkající se zdrojů a metod, které tyto úřady žádají ponechat v utajení,“ dodal.

Odmítl upřesnit, které úřady o to Trumpa žádají. Sdělil jen, že tyto žádosti koordinuje NSC.

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Průzkum stanice History Channel k 50. výročí Kennedyho tragické smrti ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, které posloužil k zakrytí „čehosi většího“.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBNÍHO TÝMU

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz