19. května 2016 19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EgyptAir oznámil nález trosek, pak vše odvolal. Zřícené letadlo se stále hledá

Airbus společnosti EgyptAir. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus společnosti EgyptAir. | foto: Wikimedia

KÁHIRA Egyptská letecká společnost EgyptAir opravila své předchozí sdělení o nálezu části svého letadla u řeckého ostrova Karpathos, nově vedení aerolinek uvedlo, že to nejsou trosky jejich stroje. Informovala o tom televize CNN. Řecké úřady již dříve uvedly, že žádné fragmenty zmizelého stroje nalezeny nebyly.

Agentura Reuters napsala s odkazem na zdroje z řeckého ministerstva obrany, že nalezené pozůstatky nejsou v barvách egyptských aerolinek, tedy v bílé a modré.

Letoun A320 s 66 lidmi na palubě mířící z Paříže do Káhiry se ve čtvrtek časně ráno zřejmě zřítil do Středozemního moře jihozápadně od ostrova Kréta. O výsledcích pátrání po vraku pohřešovaného stroje jsou však zatím rozporuplné informace.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval všechny záchranné složky státu, armádu, námořnictvo a ministerstvo civilního letectví, aby podnikly všechny potřebné kroky k nalezení trosek letadla.

V prohlášení, které zveřejnila prezidentská kancelář, Sísí rovněž nařídil vyšetřovacímu výboru, aby neprodleně zahájil pátrání po příčinách zmizení letadla. Výbor sestavilo ministerstvo pro civilní letectví.

Společnost EgyptAir v oficiálním sdělení uvedla, že ze zpráv egyptského ministerstva civilního letectví a ministerstva zahraničí vyplývá, že trosky letadla se našly u ostrova Karpathos. Řecká strana ale naopak tvrdí, že nic takového zatím z analýzy nalezených předmětů nevyplývá.

„Analýza nalezených pozůstatků zatím nenaznačuje, že by pocházely z letadla; také můj egyptský protějšek mi při našem posledním rozhovoru v 19:45 SELČ potvrdil, že se neprokázalo, že by pocházely ze stroje EgyptAir,“ citovala AFP šéfa řeckého výboru pro leteckou bezpečnost Atanasiose Binise.

Sebevražda pilota, 217 mrtvých, únos i oheň. Temná historie EgyptAiru

O příčině havárie se spekuluje. Egyptský ministr pro civilní letectví Šaríf Fathí připustil, že existuje větší pravděpodobnost, že za pádem letadla stojí teroristický útok, než technická závada. Zdůraznil však, že by nikdo neměl dělat ukvapené závěry. O možném teroristickém útoku hovořil i šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

Podle francouzského leteckého experta na palubě patrně došlo k výbuchu. Jak Jean-Paul Troadec uvedl, vyplývá to z toho, že posádka podle všeho neměla čas reagovat na krizovou situaci a nevyslala nouzové hlášení. Francouzská média si kladou otázku, zda v případě teroristického útoku neselhala Francie ve svých bezpečnostních opatřeních, protože letoun startoval z pařížského mezinárodního letiště.

ČTK