20. února 2019 13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podíl Poláků na holokaustu? Izrael by se měl podle USA omluvit

Polský (vlevo) premiér Mateusz Morawiecki a izraelský premiér Benjamin... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský (vlevo) premiér Mateusz Morawiecki a izraelský premiér Benjamin... | foto: Reuters

Varšava Velvyslankyně Spojených států ve Varšavě ve středu vyzvala Izrael, aby se omluvil Polsku za výroky svého úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o polském antisemitismu.

Spor původně vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který obvinil Poláky ze spoluviny na holokaustu, masovém vyvražďování Židů za dvruhé světové války. Olej do ohně následně přilil úřadující ministr obrany Jisrael Kac svým prohlášením, že Poláci „nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem“. 

Výrok omluvu vyžaduje

Tato slova následně přiměla Varšavu zrušit účast své delegace na plánovaném summitu zemí visegrádské čtyřky (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a Izraele v Jeruzalémě.

Americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacherová na otázku, zda by se měl Kac za své výroky omluvit, odpověděla, že jeho výrok „omluvu vyžaduje“. Velvyslankyně dále uvedla, že cítí, že tak blízcí spojenci jako Polsko a Izrael „by neměli používat taková vyjádření. Jsme pro sebe navzájem příliš důležití, než abychom tyto věci ponechali nevyřešenéi“. 

Polsko bylo domovem jedné z největších židovských komunit na světě až do druhé světové války, během níž nacisté vyvraždili na tři miliony Židů. Pro mnoho Poláků je podle Reuters dodnes obtížné přijmout skutečnost, že se někteří příslušníci tohoto národa podíleli na masakrech židovského obyvatelstva. Na druhou stranu existují tisíce doložených případů, kdy Poláci nasazovali svůj život na záchranu pronásledovaných Židů.

Kac je členem strany Likud premiéra Netanjahua, která vede průzkumy před dubnovými parlamentními volbami. Netanjahu čelí domácí kritice za své diplomatické snažení získat spojence ve středoevropských zemích, které se údajně odehrává za přivření očí před antisemitismem a historickou pravdou o holokaustu.

ČTK

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.