Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Správkyně Hongkongu obvinila i další země z ‚dvojího metru.‘ Čínský parlament schválil kontroverzní zákon

Hongkongská předsedkyně místní správy Carrie Lamová oznamuje plůány ohledně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hongkongská předsedkyně místní správy Carrie Lamová oznamuje plůány ohledně... | foto: Reuters

Hongkong Hongkongská správkyně Carrie Lamová v úterý obvinila Spojené státy i další země z „dvojího metru“ ve svém přístupu k protestům, které v USA propukly po násilné smrti černocha George Floyda. Obhajovala při tom postup hongkongské správy proti loňským masivním protestům v asijském městě i schválení nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong čínským parlamentem. Informoval o tom deník South China Morning Post.

„Mají obavy o svou národní bezpečnost, ale co se týče naší národní bezpečnosti... na tu se dívají skrz růžové brýle,“ uvedla Lamová. „V USA vidíme, jak se s nepokoji vypořádávají místní správy, v porovnání s tím, jak se stavěly k téměř stejným nepokojům loni v Hongkongu,“ citovala správkyni agentura Reuters.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Kritické reakce se ihned ozvaly nejen ze Spojených států, ale také z dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií při převzetí v roce 1997.

Práva a svobody budou zachovány

Americký prezident Donald Trump v reakci na tento krok v pátek oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení výjimek, které Hongkongu poskytují ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status.

Pokud jakákoliv země zavede sankce nebo rozhodne o změně obchodních vztahů, ohrozí tím hlavně své zájmy, řekla Lamová. „Cizí vlády reagovaly ostře, některé vyhrožovaly určitými kroky a já můžu jen dodat, že přijímají dvojí metr,“ uvedla správkyně.

Úřady v Hongkongu a Pekingu opakovaně ujišťují, že práva a svobody budou i v rámci nového zákony zachovány, což v úterý slíbila i Lamová. „Obavy veřejnosti“ kvůli zákonu jsou podle ní pochopitelné, protože jde v tuto chvíli pouze o návrh. Ten bude předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...