Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Spustil kauzu Panama Papers. Teď promluvil: S nerovností příjmů je třeba bojovat

Svět

  18:00
BERLÍN - Stojí za aktuálně největší kauzou, která hýbe světovými médii a politikou. Je to člověk, ať už muž či žena, který je tak zvaným whistleblowerem v kauze známé jako Panama Papers. Jde o dokumenty z panamské společnosti Mossack Fonseca, jež patří mezi světové lídry v zakládání offshore struktur.

Logo společnosti Mossack Fonseca, předního světového hráče na poli offshorových investic. foto: ČTK

V pátek tento zdroj označovaný jako John Doe – ekvivalent českého pan Neznámý – „promluvil“, aby zdůvodnil, proč se rozhodl data panamské firmy dát k dispozici novinářům – nejdříve Süddeutsche Zeitung. Ti je pak sdíleli s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů, které je přes rok zpracovávalo.

Panamská policie zajistila důkazy v budově vlastněné firmou Mossack Fonseca

„Nerovnost v příjmech je jedním z nejpalčivějších témat dnešní doby. A politici, aktivisté a akademici marně hledají cesty, jak růst této nerovnosti zastavit. Otázka je proč? A Panama Papers jsou odpovědí: protože je tu masivní korupce,“ píše v prohlášení John Doe.

Podle něj je směšné, když majitelé společnosti Mossack Foonsecy bagatelizují svůj význam tím, že jen prodávají firmy jako jiní prodávají auta. Ti, co prodávají auta, si nepíší zákony. To Mossack Fonseca v případě ostrova Niue, kde si zřídila jeden z daňových rájů ve spolupráci s tamní samosprávou, si pravidla psala. A jediným „účelem“ těchto účelově zřízených firem byl příliš často daňový podvod v obřím měřítku.

Premiér byl od začátku populistický pokrytec, vysvětluje protesty islandský umělec

„Panama Papers navíc ukazují, že nejde jen o daňové úniky, ale o celou řadu kriminálních aktivit, ke kterým jsou společnosti v daňových rájích využívány,“ píše dále whistleblower s tím, že bude trvat roky, než se všechny „fígle“ Mossack Fonsecy a jejích klientů podaří zmapovat.

Díky nebývale obrovskému úniku dat se světová média dostala k více než jedenácti milionům listin a e-mailů, které odkrývají údaje o více než 214 tisících firmách v daňových rájích. Přes ně světoví politici, byznysmeni či sportovní celebrity skrývali své obchody. A v seznamech lze dohledat přes dvě stě firem a také dvě stovky lidí s přímou vazbou do Česka.

Kauza známá jako Panama Papers už stála post třeba islandského premiéra nebo španělského ministra průmyslu, padli také šéfové některých menších evropských bank.

Policie a finanční inspektoři procházejí seznam osob spojovaných s daňovými ráji

Podle Johna Doe se ovšem zatím mediálně známé příběhy zabývaly především tím, co je sice legální, ale neetické a bude muset být změněno. Nicméně dokumenty ukazují také na to, že klienti, zaměstnanci a majitelé Mossack Fonsecy porušili nezměrné množství zákonů různých světových jurisdikcí. „Jsem proto připraven spolupracovat s vyšetřovacími orgány růných států světa do té míry, jaké jsem schopen,“ píše John Doe.

Přitom si ovšem posteskne, že zatím to měli whistlebloweři těžké a jejich životy byly ničeny. A že jejich ochrana je mizerná. Volá proto po změně, a to nejen v ochraně těch, kdo na kriminální činy upozorňují. Státy světa mají také zapracovat na transparentnosti – konkrétně zpřístupnit obchodní rejstříky a nutit firmy ke zveřejňování konečných vlastníků.

Pokud se podle Johna Doe totiž světové společenství nepostaví tomuto „zlu“, které ještě stále nazýváme „kapitalismem, ale blíží se spíš ekonomickému otroctví“, koleduje si o totální erozi současné převládající demokratické společnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!