28. ledna 2014 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbsko čekají předčasné volby. Nová vláda má zemi reformovat

Tomislav Nikolič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomislav Nikolič | foto: Reuters

BĚLEHRAD Srbská vláda oznámila, že prezidentovi Tomislavu Nikolićovi navrhla, aby rozpustil parlament a vypsal předčasné volby. Předpokládá se, že hlava státu tak učiní už ve středu ráno, pokud se hlasování má uskutečnit v zamýšleném termínu 16. března.

O mimořádných volbách se v Srbsku diskutuje už od loňského léta. Pro jejich uspořádání se v sobotu konečně veřejně vyslovil místopředseda vlády Aleksandar Vučić, který je zároveň předsedou Srbské pokrokové strany (SNS). Vedení této nejsilnější politické formace v zemi záměr svého šéfa den poté podpořilo.

Předčasné hlasování podporuje i Socialistická strana Srbska (SPS), koaliční partner SNS. Obě strany mají v nynějším 250členném zákonodárném sboru 117 mandátů a vládnou s podporou nezávislých poslanců a zástupců menších stran.

Pro SNS je situace pro mimořádné volby velmi příznivá. Aktuální průzkumy mínění naznačují, že by mohla získat až 43 procent hlasů a její předseda by mohl usednout do premiérského křesla po šéfovi SPS Ivicovi Dačićovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Volební test

Podle Vučiče by měly politické strany podstoupit volební test po zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií, které začaly minulý týden. Poukázal přitom na to, že je nutné získat od voličů výraznější podporu pro rychlé uskutečnění bolestivých, ale nezbytných reforem.

V tomto smyslu dnes také vláda svůj návrh zdůvodnila. "V zájmu získání větší podpory pro pokračování reforem a modernizace společnosti vláda navrhuje rozpuštění parlamentu a uspořádání předčasných voleb," uvádí se ve zveřejněném vládním prohlášení.

ČTK