8. listopadu 2017 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve vězení nás znásilňovali a mučili, tvrdí srílanští Tamilové. Tamní vláda to popírá

Protest Tamilů v Londýně proti porušování lidských práv na Srí Lance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest Tamilů v Londýně proti porušování lidských práv na Srí Lance | foto: Reuters

PRAHA Přes 50 mužů ze srílanské etnické menšiny Tamilů bylo loni a letos ve srílanském vězení znásilňováno a mučeno kvůli obvinění, že se pokoušejí oživit tamilskou separatistickou organizaci. Řada z těchto mužů, kteří později přijeli do Británie požádat o azyl, se v Evropě pokusila spáchat sebevraždu.

O záležitosti informuje agentura AP, která získala k nahlédnutí lékařské a psychologické posudky mužů a vedla s nimi rozhovory. Srílanská vláda podle AP popřela, že by se něco takového dělo. Občanská válka na Srí Lance, která trvala 26 let, skončila v roce 2009 porážkou separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), která chtěla odtrhnout část srílanského území obývanou Tamily od zbytku země osídlené sinhálskou většinou. Boje si vyžádaly kolem 100 tisíc mrtvých.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv uvedly, že současná srílanská vláda příliš nepokročila při vyšetřování obvinění z válečných zločinů během konfliktu.

Znásilněno přes 50 mužů

Jeden z Tamilů AP řekl, že byl 21 dní držen v malé vlhké místnosti a za tu dobu byl 12krát znásilněn. Pálili ho cigaretami, bili a věšeli hlavou dolů. Jiný muž uvedl, že byl unesen z domu a odvlečen do vězení, kde byla „mučící místnost“ vybavená provazy, železnými tyčemi, lavicemi a kbelíky s vodou. Na stěnách byly skvrny od krve.

Znásilňování a opakované bití oznámilo přes 50 mužů. AP uvedla, že mají velké jizvy na nohách, hrudi a v tříslech. Téměř všichni muži byli ocejchováni „tygřími“ pruhy symbolizujícími rebely. Jeden muž má na zádech deset tlustých jizev. Mnoho Tamilů uvedlo, že po mučení, které zahrnovalo i znásilnění železnou tyčí omotanou ostnatým drátem, raději podepsalo přiznání.

Jihoafrický vyšetřovatel Piers Pigou, který v uplynulých 40 letech zpovídal lidi, kteří přežili mučení v různých zemích světa, uvedl, že taková brutalita je nevídaná. Sexuální zneužívání tamilských vězňů je podle něj „nejhorší a nejzvrácenější“, o jakém slyšel.

Většina Tamilů dostala po zatčení pásku přes oči a byla odvezena do různých zadržovacích zařízení. Jejich věznitelé se jim představili jako členové policejního odboru, který vyšetřuje ty nejzávažnější zločiny. Někteří muži ale soudí, že podle uniforem šlo o vojáky.

Srílanská armáda: Nepodílíme se na tom

Jeden z velitelů srílanské armády AP řekl, že armáda se na ničem takovém nepodílí. „Jsem si jistý, že ani policie ne,“ dodal velitel. Srílanský ministr, který má na starosti policii, slíbil AP rozhovor, ale nakonec ho neposkytl.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn agentuře AP řekl, že je svědectvími tamilských mužů zděšen, ačkoli Spojené národy je nemohou do vyšetření potvrdit.

Většina obětí uvedla, že se separatisty neměla nic společného. Všichni Tamilové popsali, že je z domova nebo z ulice unesli muži v bílé nebo zelené dodávce a že byli mučeni dny, týdny nebo měsíce. Ven se často dostali až poté, co jejich rodiny přinesly úplatek. Prostřednictvím převáděčů lidí se pak dostali do Evropy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz