19. ledna 2018 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řetězy, dušení, nevybalené dárky. Rodičům za věznění 13 dětí, hrozí 94 let až doživotí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Rodina Turpinsových. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina Turpinsových. | foto: Hot News

LOS ANGELES Rodičům, kteří v americkém státě Kalifornie věznili svých třináct dětí, hrozí 94 let vězení až doživotí. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci podle agentury Reuters oznámila prokuratura, která uvedla, že manželé byli obviněni z mučení, týrání dětí a omezování osobní svobody. Děti, z nichž některé jsou už dospělé, byly bity, drženy v řetězech a mučeny hladem.

„Jsme plně připraveni domoci se v tomto případě spravedlnosti a jednat tak, abychom ochránili oběti před další újmou,“ prohlásil prokurátor Mike Hestrin. Manželům Davidu a Louise Turpinovým je 57, respektive 49 let. Pokud soud jejich vinu uzná a vynese maximální verdikt, stráví ve vězení zbytek života.

Na situaci v domě ve městě Perris, zhruba 110 kilometrů východně od Los Angeles, upozornila policii jedna z dcer, které se podařilo utéct. Dívce bylo 17 let, ale policie se nejdříve kvůli jejímu zbídačenému stavu domnívala, že je desetiletá.

Manželé v domě, ve kterém děti věznili, žili od roku 2014. Podle zpravodajského serveru NBC News se děti mohly stravovat jednou denně a koupat prý pouze jednou do roka.

David Turpin a jeho o osm let mladší manželka Louise Anna Turpinová.
Dům Turpinsových ve městě Perris.

Podle policie byly děti pravidelně bity, dušeny, přivazovány k postelím. Přístup ke sprše jim byl prý odepřen, protože si prý jen hrály s vodou. Rodiče jim podle vyšetřovatelů kupovali hračky, ale nenechali je si s nimi hrát, ani je vybalit z obalů.

Žádná televize, ani přátelé

„Neměli dovoleno sledovat televizi. Neměli dovoleno mít přátele, neměli dovoleno mít nic, co normální děti mají,“ uvedla prodeník Independent teta dětí Teresa Robinettová.

„Chtěla bych, aby děti věděly, že jsme se roky snažili s nimi dostat do kontaktu. Prosili jsme je alespoň o hovor přes Skype.  Prosili jsme je, abychom mohli vidět celou rodinu,“ řekla Robinettová.

Nikdo ze sousedů si ale nevšiml ničeho natolik podezřelého, aby rodiče nahlásil na policii. Soused Turpinových pro kalifornský server KTVT uvedl, že ani neznal jména dětí, rodiče je totiž „drželi daleko od všech“.

Někteří odborníci v komentářích uvedli, že rodičům se dařilo nepoutat pozornost úřadů očividně i díky tomu, že oficiálně vzdělávali své děti doma.

ČTK
  • 6Diskuse