7. května 2015 20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stál za útokem na Charlie Hebdo. Američané ho zabili bezpilotním letounem

Plačící prorok Mohamed a věta „Je Suis Charlie“ se stali symboly boje proti terorismu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plačící prorok Mohamed a věta „Je Suis Charlie“ se stali symboly boje proti terorismu. | foto: Reuters

DUBAJ Americký bezpilotní letoun zabil předáka teroristické organizace Al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP), který se přihlásil k lednovému útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. O smrti Násira bin Alího Anasího informovala ve čtvrtek samotná AQAP na internetu.

Její oznámení zaznamenalo středisko SITE, které monitoruje webové stránky islámských extremistů.

Anasí se v minulosti objevil několikrát na videu umístěném na webu. Na snímku zveřejněném 14. ledna Anasí prohlásil, že atentátníky na Charlie Hebdo vyslala jeho organizace.

„Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali,“ sděloval Anasí, který zároveň vyhrožoval dalšími „tragédiemi a útoky“, protože Francie podle něj patří k „satanově straně“.

Atentátníky byli francouzští bratři Chérif a Said Kouachiové, kteří prošli výcvikem v Jemenu a kteří byli krátce po útoku zastřeleni policií. Anasí tvrdil, že s atentátníky útok připravil bývalý vůdce AQAP Anwar al-Awlaki, který do Jemenu přesídlil z USA. O život přišel při jednom z útoků amerického bezpilotního letadla v roce 2011.

Teroristé vraždí jednoho z policistů, který bezmocně leží na zemi.
Charlie Hebdo.

Ve Spojených státech je AQAP považována na nejnebezpečnější odnož Al-Káidy. Organizace se zaměřuje na západní cíle a zůstává aktivní i v současné době, kdy je Jemen rozvrácen občanskou válkou mezi šíitskými povstalci a přívrženci dosavadního prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. V zemi vede intervenci zejména leteckými prostředky Saúdská Arábie a její spojenci.

Lidovky.cz, ČTK