Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stovky lidí protestovaly v Hongkongu proti odkladu parlamentních voleb

Stovky lidí 6.9.2020 vyšly do ulic v Hongkongu na protest proti odkladu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky lidí 6.9.2020 vyšly do ulic v Hongkongu na protest proti odkladu... | foto: Tyrone SiuReuters

Hongkong Stovky lidí v neděli vyšly do ulic v Hongkongu na protest proti odkladu parlamentních voleb a novému kontroverznímu bezpečnostnímu zákonu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž policie do davu vystřelila pepřové projektily. Policie pak oznámila, že zatkla na 290 lidí, většinu z nich za nelegální shromažďování.

Stovky lidí 6.9.2020 vyšly do ulic v Hongkongu na protest proti odkladu...
Stovky lidí 6.9.2020 vyšly do ulic v Hongkongu na protest proti odkladu...

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová volby, které se původně měly konat v neděli, v červenci o rok odložila, což zdůvodnila pokračujícím šířením koronaviru. Rozhodnutí bylo ranou pro prodemokratickou opozici, která si po vyhraných listopadových místních volbách dělala naděje na historický úspěch v hlasování. 

Pouze polovina ze 70 parlamentních křesel v hongkongském parlamentu je přímo volená. O obsazení zbylých míst rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s pevninskou Čínou. Ta převzala kontrolu nad bývalou britskou kolonií v roce 1997.

„Neděle měla být náš volební den, musíme klást odpor, bojovat za svůj hlas,“ uvedla 70letá demonstrantka.

Policie oznámila, že zadržela 289 lidí, většinu z nich za nedovolené shromažďování. Jedna žena byla zatčená za šíření hesel požadujících nezávislost Hongkongu. Policie na své facebookové stránce upozornila, že nový bezpečnostní zákon šíření podobných hesel zakazuje.

Parlamentní volby by byly první poté, co stálý výbor čínského parlamentu koncem června schválil kontroverzní bezpečnostní zákon, který definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu, kteří budou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně. Hongkongská vláda trvá na tom, že parlamentní volby nebyly odloženy z politických důvodů.

Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví. Zastánci zákona naopak tvrdí, že přinese stabilitu po loňských protipekingských a prodemokratických protestech.

Na demonstraci dohlížely tisíce policistů. Účastníci pochodu skandovali protivládní slogany „osvoboďte Hongkong“, což nový bezpečnostní zákon zakazuje. Policie na svých facebookových stránkách uvedla, že za nezákonné shromažďování zatkla 30 lidí. Agentura AP s odvoláním na policii a média píše o nejméně 90 zatčených. 

Reuters uvedla, že bylo zatčeno i několik prominentních aktivistů včetně Figa Chana z hnutí za občanská práva Civil Human Rights Front a někdejšího zákonodárce Leung Kwok-hunga. Informace se podle Reuters objevila v příspěvku na Chanově facebookové stránce.

Počet protivládních demonstrací v Hongkongu se letos snížil kvůli omezením shromažďování, jež byla zavedena kvůli šíření koronaviru, a kvůli bezpečnostnímu zákonu, který trestá činy, jež Peking považuje za podvratné, separatistické, teroristické či za tajnou spolupráci se zahraničními aktéry.

Koronavirus se v Hongkongu od ledna potvrdil u zhruba 4800 lidí. Denní počty nových případů od června klesly z trojciferných až na jednociferné čísla, píše Reuters. Místní policie žádosti o povolení protestů v uplynulých měsících zamítala. Podle současných protikoronavirových opatření se tam smí shromažďovat maximálně dva lidé.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...